Szyszko poinformował w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji środowiska, że stanowisko Polski na szczyt klimatyczny ONZ COP 21 w Paryżu jest opracowane. - Stanowisko negocjacyjne jest generalnie w tym kierunku, że Polska to kraj ogromnego sukcesu, Polska to kraj, który uważa, że polityka klimatyczna jest ważna, że trzeba dokonać porozumienia na szczeblu światowym jak najszybciej, z uwzględnieniem interesów państw rozwijających się i rozwiniętych, gdyż sprawa jest niezwykle istotna. Polska jest wzorem pod tym względem - zaznaczył.
"Będziemy szli w kierunku nowego porozumienia, sprawiedliwego dla wszystkich państw świata, zgodnie z procedurami ONZ-owskimi, a głównym naszym celem jest zrównoważony rozwój, a nie promocja tylko i wyłącznie małego segmentu energetyki, gdyż to jest niezrozumiałe dla społeczności światowej- podkreślił minister środowiska.
W tej chwili nie ma możliwości wyjścia z unijnego pakietu klimatycznego, bo takie jest prawo - poinformował w środę w Sejmie minister środowiska Jan Szyszko. Można jednak, jego zdaniem, szukać możliwości łagodzenia negatywnych skutków pakietu dla polskiej gospodarki.
Szyszko pytany po posiedzeniu sejmowej komisji środowiska, czy Polska wyjdzie z unijnego pakietu klimatycznego, odparł, że „w tej chwili nie ma na to najmniejszych możliwości, bo takie jest prawo". - W tej chwili nie mamy innego wyjścia jak respektować to prawo i szukać możliwości wyjścia z tego, żeby łagodzić negatywne skutki dla polskiej gospodarki. Nie ma innej możliwości, albo wyjście z UE, co jest chyba niemożliwe - powiedział Szyszko podczas posiedzenia komisji.
Podkreślił jednocześnie, że pakiet klimatyczno-energetyczny „nie musi być szkodliwy dla polskiej gospodarki", o ile m.in. pozwoli nam się na stosowanie własnych metod zmniejszania koncentracji CO2 w atmosferze.