W kwietniu 2017 r. Indeks Optymizmu Przedsiębiorców przyjął wartość 102,4 pkt w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej, wobec 95,9 pkt w marcu. Nieznacznemu pogorszeniu uległa natomiast prognoza sytuacji przyszłej w perspektywie najbliższych 6 miesięcy – spadła ona z 111,1 pkt w poprzednim miesiącu do 110,5 pkt w kwietniu.
W ślad za następującą od końca ubiegłego roku poprawą wskaźnika oczekiwań przedsiębiorców na przyszłość, coraz wyraźniej poprawia się również ich ocena zmiany bieżącego klimatu biznesowego panującego w Polsce. W efekcie po raz pierwszy od lipca 2016 r. subindeks oceny sytuacji bieżącej znalazł się na poziomie powyżej 100 pkt, co sygnalizuje przewagę pozytywnych tendencji. Jego zanotowany w kwietniu wzrost o 6,5 pkt w stosunku do poprzedniego miesiąca był drugim najwyższym w historii badania – po rekordowym wzroście o 7,8 pkt w marcu br. Wyraźnie zahamował natomiast – bardzo dynamiczny w ostatnich miesiącach – wzrost wskaźnika oceny przyszłej sytuacji w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Wartości obu głównych składowych wskazują jednak na przewagę pozytywnych wskazań wśród uczestniczących w daniu podmiotów – po raz ostatni taka sytuacja miała dotąd miejsce w grudniu 2015 r.
Siłą napędową wzrostu ogólnych wskaźników nastrojów przedsiębiorców jest istotna poprawa aktualnej oraz oczekiwanej koniunktury przez firmy z branży finansowej oraz profesjonalnych usług dla biznesu, a także sektor przemysłowy. Mniej optymistycznie koniunkturę zaczęły zaś oceniać podmioty zajmujące się handlem oraz świadczeniem usług na rzecz klientów detalicznych. Ambiwalentne nastroje wciąż utrzymują się ponadto w budownictwie.