Koniunktura się zmienia, ale czołówka ekonomistów jest stała

Publikowane w 2017 r. wskaźniki makroekonomiczne i rynkowe najlepiej prognozował zespół Banku Ochrony Środowiska. Okazał się o włos lepszy od ekonomistów BGK, którzy zwyciężyli rok wcześniej.

Publikacja: 10.01.2018 04:28

Sprawiedliwości stało się zadość. Po trzech kwartałach 2016 r. w rankingu najlepszych prognostów makroekonomicznych prowadzili ekonomiści Banku Ochrony Środowiska – Łukasz Tarnawa i Aleksandra Świątkowska, ale w ostatnim kwartale dali się wyprzedzić zespołowi Banku Gospodarstwa Krajowego w składzie Tomasz Kaczor i Piotr Dmitrowski. W 2017 r. BOŚ i BGK zamieniły się rolami. Przez trzy kwartały wydawało się, że analitycy tej drugiej instytucji ponownie będą triumfowali, co byłoby w historii naszego konkursu wydarzeniem bez precedensu. Ostatnie trzy miesiące roku nie były jednak dla nich udane i na pozycję lidera wysunął się BOŚ.

W efekcie to właśnie Łukasz Tarnawa odbierze na naszej marcowej gali „Byki i Niedźwiedzie" statuetkę dla najlepszego ekonomisty 2017 r. Dołoży ją do tytułu najlepszego analityka makroekonomicznego, który wraz z Aleksandrą Świątkowską zdobył w 2013 r. za prognozy o częstotliwości kwartalnej (to równoległy konkurs prognostyczny, który redakcje „Parkietu" i „Rzeczpospolitej" prowadziły do 2015 r. we współpracy z NBP, a obecnie samodzielnie (więcej w ramce obok). Takim osiągnięciem może się pochwalić jeszcze tylko zespół ekonomistów mBanku, który wskaźniki miesięczne najlepiej prognozował w 2015 r., a konkurs prognoz kwartalnych wygrał w 2010 r.

Czołówka bez dużych przetasowań

Zwycięstwo ekonomistów BOŚ przyniosła duża wszechstronność. Pod względem celności prognoz wskaźników makroekonomicznych ustępowali jedynie zespołowi PKO BP, którym kierują Piotr Bujak i Marta Petka-Zagajewska, oraz ekonomistom BGK. Z kolei wskaźniki rynkowe lepiej od BOŚ prognozował tylko Jarosław Janecki, główny ekonomista banku Societe Generale w Polsce.

Ten ostatni, triumfator konkursu prognoz kwartalnych z 2015 r., w rankingu najlepszych prognostów wskaźników miesięcznych zajął w 2017 r. trzecie miejsce. Tuż poniżej podium znaleźli się ekonomiści Banku Zachodniego WBK oraz Credit Agricole Bank Polska. Warto podkreślić, że oba te zespoły w naszych konkursach stale utrzymują się w czołówce.

Ekonomiści uniwersalni

Ekonomistom BZ WBK z Maciejem Relugą i Piotrem Bielskim na czele niewiele zabrakło do podium w subrankingu rynkowym. Zajęli w nim czwartą lokatę za Janeckim, duetem z BOŚ-ia oraz zespołem Banku BPS. Ekonomiści BZ WBK mogą się jednak pochwalić innym osiągnięciem: znaleźli się w pierwszej piątce najlepszych prognostów aż 10 spośród 23 wskaźników makroekonomicznych i rynkowych, które obejmuje nasz konkurs. Takim wynik osiągnęli jeszcze tylko Tomasz Kaczor i Piotr Dmitrowski z BGK. Trzecie miejsce w tym zestawieniu przypadło w udziale Janeckiemu.

Regulamin | Jak oceniamy prognozy?

W konkursie prognostycznym „Parkietu" w 2017 r. udział brały 23 zespoły z instytucji finansowych, m.in. banków, domów maklerskich i TFI. Uczestnicy rywalizacji pod koniec każdego miesiąca przesyłali swoje szacunki dotyczące odczytów najważniejszych publikowanych w kolejnym miesiącu wskaźników makroekonomicznych. Ich liczba wahała się od 14 do 17, ze względu na to, że w niektórych miesiącach ukazują się istotne dane kwartalne. Dodatkowo uczestnicy konkursu przesyłali prognozy dotyczące kształtowania się pięciu wskaźników rynkowych (kursów EUR/PLN i USD/PLN, rentowności dwu- i dziesięcioletnich obligacji skarbowych oraz głównej stopy NBP) w kolejnym miesiącu i najbliższych dwóch kwartałach. Za każdą prognozę można było zdobyć od 0 do 1 pkt w zależności od tego, jak wypadła ona na tle faktycznego odczytu danego wskaźnika oraz prognoz innych uczestników. W rankingu ogólnym 65-proc. wagę mają wyniki za prognozy wskaźników makroekonomicznych, a 35-proc. wagę wyniki za prognozy wskaźników rynkowych. Jego lider otrzyma nagrodę najlepszego ekonomisty roku na naszej gali „Byki i Niedźwiedzie".

Z początkiem 2018 r. zasady konkursu prognostycznego „Parkietu" nieco się zmieniły. Kwartalne prognozy wskaźników rynkowych – na cztery kwartały naprzód – zbieramy oddzielnie, co kwartał (patrz tabela na sąsiedniej stronie), łącznie z prognozami pięciu najważniejszych zmiennych makroekonomicznych. Na tej podstawie powstanie ranking celności prognoz kwartalnych. GS

Gospodarka krajowa
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka krajowa
Polacy mogą zaskoczyć rynek wydatkami
Gospodarka krajowa
Inflacja nie daje o sobie zapomnieć
Gospodarka krajowa
Część członków RPP kruszeje w sprawie wiosennych obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka krajowa
Trzy kraje w UE z wyższą inflacją niż Polska. Energia drożeje wyjątkowo mocno
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce na tegorocznych maksimach, czyli „co by było, gdyby”