Obserwujemy stały wzrost zainteresowania przewozami na kierunku azjatyckim i staramy się odpowiadać na wyzwania i potrzeby rynku. W Małaszewiczach przy obecnych możliwościach organizacyjno-technologicznych możemy zwiększyć naszą zdolność przeładunkową o przynajmniej jeden pociąg kontenerowy dziennie. Ale patrzymy dalej w przyszłość, już myślimy o tym, co będzie za dwa, pięć czy dziesięć lat. Inwestujemy w terminal przeładunkowy w Małaszewiczach. Już w najbliższym czasie zamierzamy zwiększyć naszą przepustowość do 18–20 pociągów dziennie. Ale chcemy też, by w ciągu najbliższych pięciu–sześciu lat było to 40–50 pociągów. I do tego się przygotowujemy.
Inwestujemy także w tabor. W grudniu podpisaliśmy umowę na zakup prawie 1200 platform intermodalnych i pięciu lokomotyw wielosystemowych. To jest nasza odpowiedź na rosnące potrzeby klientów.
Pozostańmy przy transporcie intermodalnym, czyli łączącym różne środki: część drogi ładunek może przebyć na tirach, część na platformach kolejowych, a część na przykład statkiem. Czy polska kolej jest przygotowana do takich usług? Bo w nich jest jedno bardzo ważne zastrzeżenie: musi być zachowana punktualność.
Punktualność jest potrzebna w każdym rodzaju transportu, a w przewozach intermodalnych szczególnie, bo ona określa poziom opłacalności. W przypadku jej niezachowania mamy tu kwestię nie tylko utraty okienka przeładunkowego w którymś z terminali, ale też szybkości obrotu wagonów w pociągach. Bo one dzisiaj jadą z Chin 12–14 dni. A powinny pewnie dziesięć, a może nawet jeszcze mniej. To jest jeden z wymiarów.
Oczywiście musimy poprawiać infrastrukturę, inwestować w nią, by móc obsłużyć rosnącą masę towarów. Ale wspomniałem o czterokrotnym wzroście przewozów. Ten rosnący potok ładunków udaje nam się obsłużyć i wykorzystać obecny potencjał poprzez właściwe zarządzanie i dostosowanie naszej infrastruktury tych terminali do potrzeb klienta.
Zarządzająca infrastrukturą na kolei spółka PKP Polskie Linie Kolejowe inwestuje w tory. Dzięki temu mają wzrosnąć prędkości także w przewozach cargo. Na ile w prowadzeniu biznesu pomoże wam to, że pociągi towarowe będą mogły jechać o 10, 15 czy nawet 20 kilometrów na godzinę szybciej?