W pierwszych minutach poniedziałkowego handlu na krajowym rynku aktywniejszą stroną byli sprzedający. Godzinę po starcie poniedziałkowych notowań indeks największych spółek WIG20 znajdował się ok. 1,3 proc. pod kreską. Krajowe wskaźniki podążają śladem pozostałych rynków akcji. Wyraźną przeceną zakończyły poniedziałkowy handel giełdy z w Azji. Negatywne nastroje zdominowały także handle na europejskich parkietach, gdzie inwestorzy chętnie pozbywają się akcji. Większość głównych indeksów na giełdach Starego Kontynentu rozpoczęła dzisiejsze notowania pod kreską, ale choć spadki nie przekraczają jak na razie 1 proc.
Czytaj więcej
W piątek, po dniu przerwy, do gry wróciły giełdy amerykańskie. Krótko mówiąc powrót nie był udany. Główne indeksy pospadały po 1,5-1,6 proc. Nie pierwszy raz w ostatnich dniach…
Wyprzedaż spółek z WIG20
Na krajowym rynku sprzedający są najbardziej aktywni w segmencie największych spółek, z których większość notowana jest na minusach. Ich uwaga skierowana jest przede wszystkim na walory banków, co przekłada się na ich wyraźną poranną przecenę. Najsłabiej z tego grona wypada mBank, zniżkując o ponad 2,5 proc. Na celowniku sprzedających znalazły się także papiery CD projektu i LPP. Fatalną passę kontynuują notowania Allegro, co oznacza już szóstą z rzędu sesję na minusie i najniższą od blisko dwóch lat wycenę giełdową spółki. Jednocześnie negatywnym nastrojom skutecznie opierają się drożejące walory Orlenu. Na lekkich plusach utrzymują się także KGHM i JSW.
Negatywne nastroje zdominowały również handel na szerokim rynku, co przekłada się na spadki większości walorów. Nie brakuje jednak pozytywnych wyjątków. Dużym powodzeniem cieszą się walory Energoinstalu i Bumechu, co przekłada się na kilkunastoprocentowe wzrosty ich kursów. Z kolei Na drugim biegunie są solidnie przecenione papiery Herkulesa i ML System.