Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

Wall Street zmierza do końca piątkowej sesji na czerwono. Stratom przewodzi Nasdaq (-1,9%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (-1,25%), S&P500 (-1,1%) i Dow Jones (0,3%).

Publikacja: 15.11.2024 18:36

Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

Foto: AFP

Amerykańskie indeksy zamykają powyborczy tydzień wymazując znaczną część zysków, które piętrzyły się na fali tzw. Trump Trade, a na kursach wielu kluczowych spółek widoczna jest niepewność wobec skutków jakie przyniesie polityka ekonomiczna administracji nowego-starego prezydenta USA.

Jednym z największych przegranych piątkowej sesji na Wall Street jest sektor farmaceutyczny. Na wieść o powołaniu Roberta F. Kennedy’ego Jra, prominentnego sceptyka szczepionek, na przewodniczącego Departamentu Zdrowia w administracji Trumpa rynek rozpoczął wyprzedaż szerokiej gamy spółek farmaceutycznych. Tracą przede wszystkim “gwiazdy” okresu pandemii: Moderna (-7,9%), Astrazeneca (2,4%), Pfizer (-4%), Novavax (-2%); spadki nie omijają również innych ważnych graczy sektora jak GSK (-1,9%) czy Merck (-2,3%). Analitycy podkreślają jednak ograniczoną słuszność tak szerokiej paniki. O ile Kennedy znany jest opinii publicznej ze swojego sprzeciwu wobec programów szczepień w szkołach oraz podważania bezpieczeństwa preparatów, to na stole obecnie brak konkretnych propozycji dla kierunku jego polityki, a sam zainteresowany podkreśla, że nie zamierza “wycofywać” szczepionek. 

Pesymizm nie ominął również indeksów na starym kontynencie. Niemiecki DAX zamknął sesję ze stratą 0,3%, francuski CAC40 cofa się o 0,55%, włoski FTSE MIB notowany jest 0,5% niżej, a brytyjski FTSE 100 traci 0,1%. Wyjątkiem jest giełda hiszpańska - indeks IBX35 zyskuje dzisiaj 0,8%.

Warszawski parkiet szybko wytracił wczorajszą nadzieję na powrót wzrostów na GPW. Indeks blue chipów już na otwarciu wyraźnie odbił się od wyrobionego wczoraj szczytu i spadał konsekwentnie cały dzień, kończąc sesję ze stratą 2,63%, poniżej kluczowego wsparcia na poziomie 2200.

GPW pociągnęły w dół przede wszystkim spółki detaliczne. Allegro przedłuża rekordową wyprzedaż, tracąc w ciągu dwóch dni blisko 17% na swoich walorach, które znajdują się na najniższym od roku poziomie. Słabość pokazało też Pepco (-5,95%), Dino (-2,58%) oraz LPP (-1,92%).

Na próżno szukać również odbicia na akcjach 11 bit studios, które pomimo mocnego otwarcia na fali wyników finansowych powyżej konsensusu nie wyszło z trwającej od premiery Frostpunka 2 stagnacji. Polski deweloper gier traci dzisiaj 4,7% na swoich akcjach, a dalsza dynamika walorów zależeć będzie od kolejengo tytułu studia - The Alters.

Aleksander Jabłoński

Analityk Rynków Finansowych XTB

Giełda
Dywidendowa dychotomia
Giełda
Świąteczna konsolidacja
Giełda
Wall Street żegna się z korektą. Słabsze dane nie straszne indeksom?
Giełda
Ubogie święta na warszawskiej giełdzie
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. wyróżniony Złotym Godłem Quality International 2024
Giełda
Przewaga zieleni na GPW. Ostatnia szansa na optymalizację podatkową
Giełda
Niedźwiedzie na GPW nie zapadają w zimowy sen