GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

Wall Street daje dzisiaj znaki potencjalnego zmęczenia serią byczych wzrostów i osiągania przez indeksy coraz to nowych szczytów. S&P 500 i Dow Jones wycofują się o 0.2%, Nasdaq traci 0.17% a największa korekta widoczna jest na indeksie małych spółek Russell 2000 (-0.5%).

Publikacja: 14.11.2024 18:17

GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

Foto: Fotorzepa

Giełdy w Europie zamknęły się z kolei na zielono. Niemiecki DAX zyskuje 1.37%, francuski CAC40 dodaje 1.32% a brytyjski FTSE 100 notowany jest 0.5% wyżej. Sesja zakończyła się również pozytywnie dla rodzimego WIG20, który po dość dużych wahaniach wyszedł na plus z wynikiem 0.68%. 

Sesja na GPW była wyjątkowo dynamiczna dla sektora detalicznego, głównie za sprawą wyników finansowych Allegro i Eurocashu. Opublikowane dane za ubiegły kwartał nie są alarmujące, jednak wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Zysk netto obu spółek widocznie skurczył się względem analogicznego okresu w 2023 roku, co odzwierciedla słabość polskiego konsumenta, uwypukloną przez ostatnie osunięcie się sprzedaży detalicznej. 

Niemniej gorsza koniunktura to jedynie połowa opowieści o spadku kursu Allegro do najniższego poziomu od kwietnia i pogłębienia historycznego dołka przez Eurocash. Głównym źródłem obaw inwestorów są prognozy obu spółek, które wskazują na dalsze spowolnienie w sektorze. Eurocash poinformował, że realizacja celów wyznaczonych w strategii na 2025 będzie “bardzo trudna”, zaś Allegro oczekuje słabszego EBITDA pomimo sezonu świątecznego. Słaba konsumpcja oraz wrażliwość konsumentów na ceny wywiera dodatkową presję na spółkach na zmniejszenie marży i podtrzymywanie popytu przy wykorzystaniu znaczących promocji. Niepewność generuje dodatkowo prognozowany na przełom 2024 i 2025 roku wzrost inflacji, który istotnie wpłynie na sentyment konsumentów.

W oświadczeniach spółek nie brakuje również propozycji potencjalnych usprawnień w odpowiedzi na aktualne wyzwania. Zdaniem CFO Allegro, odpowiedni dobór produktów pozwala spółce podtrzymać ekspansję nawet w czasach słabszego popytu, dlatego też planowane inwestycje w marketing mają pomóc przybliżyć ofertę produktów potencjalnym zainteresowanym. Głównym celem inwestycyjnym pozostają z kolei platformy marketplace na zagranicznych rynkach, których głównych celem jest zwiększenie lojalności klientów oraz częstotliwości zakupów.

Zła passa Allegro i Eurocashu nie dosięgnęła natomiast CCC, które stanowi drugą stronę medalu sektora spółek detalicznych, zyskując 11% podczas dzisiejszej sesji. Optymizm wokół spółki wzrósł po konferencji prasowej, podczas której CCC Dariusz Miłek poinformował o nowych planach spółki. Uwagę przyciąga przede wszystkim zamiar zmiany modelu biznesowego Modivo w celu znacznego poprawienia rentowności. Grupa również planuje zwiększenie udziału marek licencyjnych w 2025 roku do 50%.

Aleksander Jabłoński

Analityk Rynków Finansowych XTB

Giełda
Dywidendowa dychotomia
Giełda
Świąteczna konsolidacja
Giełda
Wall Street żegna się z korektą. Słabsze dane nie straszne indeksom?
Giełda
Ubogie święta na warszawskiej giełdzie
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. wyróżniony Złotym Godłem Quality International 2024
Giełda
Przewaga zieleni na GPW. Ostatnia szansa na optymalizację podatkową
Giełda
Niedźwiedzie na GPW nie zapadają w zimowy sen