Tydzień w cieniu wojny na Bliskim Wschodzie

Finałowa sesja tygodnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie przebiegła wedle klasycznego scenariusza, który jest zwykle grany w pierwsze piątki miesiąca.

Publikacja: 04.10.2024 18:45

Tydzień w cieniu wojny na Bliskim Wschodzie

Foto: AdobeStock

Skupienie uwagi inwestorów na publikacji comiesięcznych danych amerykańskiego Departamentu Pracy spowodowało, iż do 14:30 rynek operował przy ograniczonej zmienności i w kontekście oczekiwania na najważniejszy raport tygodnia. Dane okazały się najlepsze z możliwych. Spadek bezrobocia do 4,1 procent został uzupełniony wrześniowym wzrostem etatów o 254 tys. i rewizją w górę danych za lipiec i sierpień na sumę 72 tys. etatów.

Każdy z tych elementów był nie tylko lepszy od prognoz, ale też lepszy od obaw rynku. W efekcie, dane tylko na chwilę wpłynęły na notowania, bo od dwóch miesięcy gracze operowali w układzie sił, w którym rynek pracy straszy inwestorów ryzykiem recesji, ale ich nie potwierdza. Raport silnie zaprzeczył obawom recesyjnym, ale też nie miał w sobie potencjału cenotwórczego, jaki miałyby dane recesyjne w wymowie i spadające na giełdy, których indeksy są w kontakcie z historycznymi maksimami.

Dla GPW oznaczało to, iż presja spadkowa - jaka pojawiła się za sprawą wzrostu ryzyka geopolitycznego - została złagodzona impulsami wzrostowymi i finalnie WIG20 mógł skończyć dzień wzrostem o 0,48 procent przy skromnym w sumie obrocie 817 mln złotych. Z perspektywy technicznej zwyżki starczyło do złagodzenia tygodniowej straty do układu, w którym WIG20 pozostał w kontakcie z poziomem 2300 pkt. i w równowadze między podażą i popytem, jaka od miesiąca jest grana w rejonie psychologicznego wsparcia.

Niestety, zmienne techniczne muszą teraz przegrywać z czynnikami zewnętrznymi, z których na plan pierwszy wybija się wzrost awersji do ryzyka budowany przez wojnę na Bliskim Wschodzie. W przyszłym tygodniu na rynek wróci też temat hossy na rynkach chińskich, które zakończą świąteczną przerwę i będą musiały grać w kontekście ryzyka korekty ostatniego optymizmu.

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach
Giełda
Popyt wygrywa kolejny tydzień
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW
Giełda
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą
Giełda
Warszawa nie wystraszyła się Jankesów