Czy RPP zaskoczy Polaków?

Nowy tydzień obrotu giełdowego poddany jest ogromnej presji wynikającej z zaplanowanych publikacji makroekonomicznych z najważniejszych gospodarek.

Publikacja: 07.03.2023 16:21

Mateusz Czyżkowski  Analityk Rynków Finansowych XTB

Mateusz Czyżkowski Analityk Rynków Finansowych XTB

Foto: materiały prasowe

Nie inaczej jest w Polsce, gdzie uwaga inwestorów zwróci się w kierunku jutrzejszej decyzji RPP w sprawie stóp procentowych. Siła konsumentów w USA oraz Unii Europejskiej nie słabnie, a inflacja cały czas pozostaje na wysokim poziomie, co teoretycznie sprzyja prowadzeniu jastrzębiej retoryki monetarnej. Czego zatem spodziewać się po decyzji RPP i czy Prezes Glapiński zdoła zaskoczyć opinię publiczną podczas czwartkowej konferencji prasowej?

Zdaje się, że w aktualnej sytuacji gospodarczej najbardziej prawdopodobną decyzją, jaką może podjąć Rada Polityki Pieniężnej jest utrzymanie stóp procentowych na aktualnym, niezmienionym poziomie. W trakcie samej decyzji nie powinniśmy doświadczyć żadnej niespodzianki – inflacja za styczeń wypadła nieco niżej od oczekiwań, choć jednocześnie w marcu Radzie powinna być już znana najnowsza projekcja. Dalsze podnoszenie stóp procentowych mogłoby wpłynąć negatywnie na i tak już stosunkowo trudną sytuację rynkową, w której coraz wyraźniej widać pierwsze sygnały spowolnienia gospodarczego. Aktualny konsensus rynkowy zakłada możliwe obniżenie poziomu stóp procentowych na przełomie 2023 i 2024 roku, z tendencją na Q1’24.

Za ewentualną (mało prawdopodobną) podwyżką stóp przemawiać mogłoby również zaostrzenie polityki przez banki centralne w ostatnim czasie - mowa m.in. o Rezerwie Federalnej i Europejskim Banku Centralnym. Zarówno w strefie euro, jak i w USA inflacja zaskoczyła mocno w górę, powodując wzrost obaw o kontynuację dezinflacyjnego trendu. Członek Rady Henryk Wnorowski sugerował w ostatnim czasie, że przesłanki w postaci wyższych stóp w zagranicznych bankach centralnych prawdopodobnie okażą się niewystarczające, aby RPP zaostrzyła swoją politykę.

Sytuacja inflacyjna w Polsce różni się znacząco od pesymistycznych listopadowych prognoz NBP. Rada nie zdecydowała się na podwyżkę stóp wobec widma silniejszej presji inflacyjnej, zatem mało prawdopodobne jest, aby decyzja o podwyżce została podjęta teraz. Potencjalnie zmienić mogłyby to marcowe projekcje NBP - w sytuacji jeśli zakładałyby zdecydowane pogorszenie perspektyw inflacyjnych (pamiętajmy, że projekcje z listopada były bardzo pesymistyczne).

Mateusz Czyżkowski

Giełda
Kolejny mocny tydzień na GPW
Giełda
Diagnostyka nadaje tempo na GPW
Giełda
Bycze akcenty na koniec tygodnia na GPW. Diagnostyka dała zarobić inwestorom
Giełda
Zwykła hossa
Giełda
Wzrosty na GPW. WIG blisko historycznego szczytu. Diagnostyka dała zarobić
Giełda
Mocny początek roku