Jednocześnie jednak prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazują, że gospodarka chińska w I kwartale umocni się dynamicznie, a jej wzrost powyżej 4% w 2023 roku spowoduje, że pojawią się nowe, globalne zagrożenia inflacyjne. Choć presja cenowa w amerykańskiej gospodarce osłabia się, euforyczna reakcja rynków wydaje się przedwczesna a byki podekscytowane spadającą inflację wyraźnie ignorowały ostatnie dość jastrzębie komentarze płynące z Fedu. Nastroje inwestorów za oceanem pogorszyły się dziś po komentarzach Loretty Mester, z Cleveland Fed, która uzupełniła wcześniejsze również dość jastrzębie komentarze James Bullarda, z Rezerwy Federalnej St.Louis, który również wskazał, że rynek nadmiernie optymistycznie reaguje na dotychczasowy spadek inflacji.

Od strony danych makro produkcja przemysłowa USA w grudniu spadła o 0,7% wobec oczekiwanego spadku o 0,1% i 0,2% cofnięcia poprzednio. Inflacja PPI spadła mocniej od oczekiwań i wyniosła w grudniu 6,2% w ujęciu rocznym wobec 6,8% oczekiwań i 7,4% poprzednio. Był to największy spadek od kwietnia 2022 roku. Bazowa PPI wypadła na poziomie 5,5% nieznacznie poniżej 5,6% oczekiwań i 6,2% poprzednio. Sprzedaż detaliczna w grudniu również spadła o 1,1% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego spadku o 0,8%. Postawa i nastroje konsumentów w końcówce 2022 wyraźnie osłabły na tle pozostałej części zeszłego roku.

Wśród spółek z WIG20 najmocniej rosły dziś akcje Allegro, PKN Orlen i KGHM. Ostatecznie indeks zaliczył 0,46% wzrost i notowany jest w okolicach 1913 pkt. Udany debiut na GPW zaliczyły walory Movie Games, które zyskały ponad 4%. W ramach przyspieszonej budowy księgi popytu holding Steinhoff International dokonał sprzedaży prawie 38 mln akcji spółki Pepco Group po cenie 38,95 zł za walor. Agencja Bloomberg dodała, że oferta została zwiększona z początkowych 34,5 mln akcji w związku z dużym popytem zgłaszanym przez inwestorów. Ostatecznie akcje Pepco straciły dziś blisko 0,7%.

Spadek nastrojów na Wall Street po euforycznym początku sesji przełożył się na wymazanie części wzrostów na polskim parkiecie. Może to wskazywać, że głównemu polskiemu benchmarkowi trudno będzie pokonać barierę 2000 pkt jeśli za oceanem optymizm zostanie ponownie zakwestionowany w miarę zbliżającej się w lutym decyzji Fed i konferencji, którą poprowadzi Jerome Powell. Amerykańskie indeksy wymazują dziś wzrosty, S&P500 traci 0,4% i wraca poniżej 4000 pkt. NASDAQ notowany jest 0,32% niżej Najwięcej, blisko 1% cofa się Dow Jones.

Eryk Szmyd Analityk rynków finansowych XTB