W dniu dzisiejszym kalendarz ekonomiczny był stosunkowo ubogi jeśli chodzi o wydarzenia makro, jak i ważniejsze informacje ze spółek, jednak warto wspomnieć o kilku istotnych kwestiach.

Para EURUSD przekroczyłą na początku nowego tygodnia pięciomiesięczne maksimum pomimo słabego sentymentu rynkowego spowodowanego protestami w Chinach. Niemniej jednak kupującym trudno jest przebić się powyżej głównego obszaru oporu w okolicach 1,0500 i obecnie możemy obserwować lekkie cofnięcie od tej strefy. Umacnianiu się złotego w stosunku do dolara może sprzyjać między innymi stopniowa normalizacja cen na rynku energii, postępujące sukcesy wojska ukraińskiego w wojnie rosyjsko-ukraińskiej oraz przejściowe oddalenie widma wystąpienia kryzysu energetycznego, co zmniejsza ryzyko geopolityczne w regionie i sprzyja napływowi kapitału zagranicznego. 

Ciekawa informacja napłynęła również z rynku towarów. Cena cukru wycofała się od siedmiomiesięcznego szczytu na poziomie 20,45 USD centów, ponieważ spadające ceny ropy zwiększyły koszt alternatywny wykorzystania surowca z trzciny cukrowej do destylacji etanolu, co skłoniło producentów do intensyfikacji kruszenia cukru. Z drugiej strony Indie, które są jednym z głównych producentów, obniżyły kwotę eksportową na rok gospodarczy 2022/23. Władze pozwolą na eksport 6 mln ton cukru do maja 2023 r., czyli o prawie połowę mniej niż w poprzednim roku. Inwestorzy starają się również ocenić oczekiwania dotyczące podaży w Brazylii, jako że prezydent-elekt Lula może zwiększyć limit cen paliw w kraju po nowym roku, co jeszcze bardziej wspiera ceny.

Maciej Kietliński

Ekspert Rynku Akcji, XTB