Szaleństwo zakupów po lepszych od oczekiwań danych o inflacji wywindowało np. Nasdaqa w czwartek na koniec sesji o 7,4 proc. Piątek przyniósł już na światowych parkietach uspokojenie. A dzisiaj w Tokio Nikkei 225 zniżkował o 1,1 proc.
Dziś poznamy projekcje NBP inflacji i PKB.
Towary tracą
Piotr Neidek, BM mBanku
Początek tygodnia na rynkach towarowych odbywa się pod dyktando niedźwiedzi. Tracą kontrakty na złoto (-0,4%), srebro (-1,2%) oraz miedź (-1,2%). Przeceniana jest także ropa, jednakże skala spadków nie przekracza 1%. Najmocniej tracącym aktywem jest bitcoin (-3,2%), który ponownie przekroczył barierę 16000USD. Po zeszłotygodniowym krachu (-21%) apetyt niedźwiedzi nadal nie jest zaspokojony. Z historycznego punktu widzenia bassa na rynkach kryptowalut potrafi zabrać ponad 90% wcześniejszych wzrostów. W 2018 r. bykom udało się utrzymać zniesienie 85% jednakże w 2014 r. i 2011 r. denko wypadło dopiero w okolicy 92% poprzedniej hossy. Gdyby historia miała się powtórzyć to dopiero zanurkowanie poniżej 14000 pkt mogłoby okazać się spełnieniem niedźwiedzich wymogów. Tam przebiega szczyt z 2019 r. co dodatkowo może ściągać notowania bitcoina na południe.
Szarża byków z Deutsche Boerse doprowadziła do wybicia przez DAX średnioterminowej strefy oporu. Piątkowy finisz powyżej 14000 punktów, a także przerwanie ruchomych oporów, stanowi wydarzenie, które ma prawo zmienić dotychczasowe postrzeganie bessy na Starym Kontynencie. Z technicznego punktu widzenia niedźwiedzie straciły większość, ale nie wszystkie, argumenty jakie posiadały w swoim arsenale. Obecnie rynek jest wykupiony a to generuje wysokie prawdopodobieństwo korekty na Deutsche Boerse. Jak pokazuje historia, o sile nowej hossy, jeżeli takowa się zaczyna zradzać, decyduje jakość korekt następujących po takich zwyżkach jak ostatnio. A należy zauważyć, że październikowo-listopadowa fala jest tej samej długości co marcowa korekta wzrostowa. Podczas każdej z tych zwyżek DAX zyskiwał 20%. Niemiecki indeks ma jednak sporo przestrzeni, w ramach której może się skorygować pozostając w dogodnym dla byków układzie. Wsparciem staje się podstawa ostatniego impulsu czyli 13000 punktów.