Polityka Fed pozostanie w centrum uwagi

Globalne rynki akcji otworzyły listopad w kontekście sprzecznych i jednocześnie mocnych impulsów, które – za sprawą napływających treści – skumulowały się w końcówce tygodnia.

Publikacja: 07.11.2022 08:20

Polityka Fed pozostanie w centrum uwagi

Foto: Samuel Corum/Bloomberg

Pierwszym bez wątpienia był komunikat FOMC, który został przykryty przez konferencję prezesa Rezerwy Federalnej. Drugim stały się doniesienia o możliwym końcu polityki walki z pandemią COVID-19 w Chinach, które uzupełniły się z nadziejami na łagodniejszą politykę Fed wyzwolonymi słabszym od oczekiwań raportem z rynku pracy w USA. Całość zsumowała się w tydzień, w którym wyniki poszczególnych indeksów nie dają sprowadzić się do wspólnego mianownika. W finale o zmianach na rynkach europejskich, wschodzących, surowcach i walutach przesądziły impulsy z Chin. W przypadku rynków amerykańskich reakcje na sygnały od szefa Fed okazały się silniejsze od piątkowego odbicia na fali wzrostu bezrobocia i optymistycznych z punktu widzenia presji inflacyjnej danych o dynamice płac. W efekcie DJIA, Nasdaq Composite i S&P500 skończyły tydzień spadkami od 1,4 procent do 3,4 procent, gdy niemiecki DAX i francuski CAC zyskały – odpowiednio – 1,6 procent i 2,3 procent. Z perspektywy końca tygodnia widać też, iż zgodnie z oczekiwaniami handel został zdominowany przez zmienne, które miały być najważniejsze i które będą miały wpływ na notowania w kolejnych tygodniach.

Można założyć, iż w kolejnych kilku tygodniach polityka Fed pozostanie tematem dominującym na rynkach, a dane makro będą czytane głównie przez pryzmat tego, jak raporty z gospodarki mogą wpłynąć na przyszłe decyzje FOMC. Oczywistym jest – wbrew temu, co zostało wybite na plan pierwszy z konferencji prezesa Rezerwy Federalnej o wolniejszym kroku i docelowo wyższej cenie kredytu – iż przyszłe kroki Fed stają się zależne od danych makro. W tym układzie grudniowe posiedzenie FOMC może przynieść kolejną podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych, jak i sygnały redukowania wielkości kroku, a nawet wskazanie, iż koniec cyklu będzie miał wcześniej niż to dziś jest prognozowane. Sam komunikat FOMC podkreślił, iż Fed zaczyna brać pod uwagę odłożone w czasie efekty już podjętych działań i za kilka tygodni efekty tych działań będą widoczne jeszcze bardziej niż dzisiaj. Dlatego kolejne sesje w USA będą zależne od danych, a rynki będą grały od raportu do raportu i od impulsu do impulsu. W tym kontekście na plan pierwszy muszą wybić się dane o inflacji publikowane 10 listopada, ale do kolejnego posiedzenia i komunikatu FOMC z 14 grudnia rynek będzie miał okazje zmierzyć się z kilkoma równie ważnymi raportami, w tym listopadowymi danymi z rynku pracy i innymi wskaźnikami inflacji.

W krótszym terminie inwestorzy będą spoglądali w stronę wyników parlamentarnych i tego, jak ukształtuje się układ sił w Kongresie i Senacie. Przegrana Demokratów będzie uznana za ryzykowną dla sprawności władzy wykonawczej, ale też obniży postrzegane ryzyko podwyżki podatków. Dane historyczne nie pozwalają uznać jednoznacznie, jaki układ sił między prezydentem, Kongresem i Senatem w USA jest najlepszy dla rynków, ale w obecnej sytuacji podział władzy na amerykańskiej scenie politycznej może przynieść szkody i brak stabilności. Przejęcie władzy w Kongresie i Senacie przez Republikanów będzie dobre dla ryzyka regulacyjnego – a dokładniej braku zmian, bo scenariuszem bazowym jest brak możliwości porozumienia między parlamentem i rządem w kluczowych sprawach – ale już nie dla ryzyka zamknięcia rządu przy braku finansowania. Poszczególne sektory będą mogły odetchnąć z ulgą, ale rynek długu będzie musiał brać pod uwagę ryzyko, iż rząd nie będzie w stanie spłacić obligacji. Wreszcie w świecie niepewności politycznej i wojny w Europie podzielona władza w USA będzie miała tendencje do generowania raczej chaosu niż jednoznacznej odpowiedzi na wyzwania. W praktyce, niezależnie od sympatii politycznych, inwestorzy dostaną dodatkową zmienną, którą będą musieli brać pod uwagę jako czynnik destabilizujący.

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ Wydział Analiz Rynkowych

Giełda
Wzrostowa seria WIG20
Giełda
Leki przeciw otyłości znów w centrum uwagi
Giełda
Byki znów pokazały moc na GPW. Złoto blisko nowych rekordów
Giełda
Znów zielono na GPW. WIG20 walczy o podtrzymanie dobrej passy
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Giełda
Nie bójcie się wysokich stóp
Giełda
Konsolidacja styczniowego optymizmu