Byki utrzymały przewagę i nadzieje na dłuższe zwyżki

Wtorkowa sesja, podobnie jak poniedziałkowa, przyniosła wzrosty indeksów w Warszawie. Z dobrej strony pokazały się banki.

Publikacja: 18.10.2022 19:35

Byki utrzymały przewagę i nadzieje na dłuższe zwyżki

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek

Indeks szerokiego rynku zyskał 0,7 proc. Do wspomnianych wzrostów przyczynił się zyskujący 1 proc. WIG20 oraz rosnący o 0,9 proc. sWIG80. W ostatnich minutach sesji na symboliczny, 0,2-proc. wzrost wysunął się mWIG40. Dobrym znakiem były znaczące obroty, których wartość przekroczyła 1,2 mld zł.

Wtorkowa sesja należała do banków. Liderem wzrostów wśród najbardziej płynnych firm były rosnące o 8,8 proc. walory mBanku. Podium domknęły drożejące o 5,8 proc. walory Banku Pekao oraz zwyżkujące o 5,7 proc. akcje Santandera. Przyczyną tak dobrych rezultatów może być wniosek złożony przez przedstawicieli banków dotyczący możliwości zdjęcia przez Komisję Nadzoru Finansowego 5-proc. bufora dla kredytów stałoprocentowych. O odpowiednio 2,8 proc. i 3,5 proc. podskoczyły również akcje CD Projektu i Dino Polska. Na przeciwnym biegunie były z kolei firmy energetyczne. Notowania PGE, PGNiG oraz PKN Orlen straciły podczas wtorkowej sesji odpowiednio 6,5 proc., 5,8 proc. i 4,5 proc. Na pogorszenie nastrojów względem energetycznych firm wpływ mogła mieć z kolei analiza Ministerstwa Aktywów Państwowych sugerująca, że projekt dotyczący maksymalnych cen energii będzie kosztował spółki obrotu kilkanaście miliardów złotych.

Wśród średnich firm sytuacja prezentowała się podobnie jak w przypadku WIG20. Najbardziej zyskiwały Alior Bank oraz Bank Millennium. Z kolei w dół indeks ciągnęły LW Bogdanka oraz Tauron.

Dobrze wśród maluchów zaprezentowały się rosnące walory Suneksu. Zyskiwali też producenci gier. Na przeciwnym biegunie były m.in. Astarta oraz Vigo Photonics.

Wśród branżowych indeksów najmocniej, bo o 4 proc., wzrósł WIG-banki. Z dobrej strony pokazał się również rosnący o 1,6 proc. WIG-gry. Ich wzrosty były jednak równoważone poważnymi stratami spółek z indeksów WIG-energia i WIG-paliwa, które sięgały 4,6 proc.

Na giełdzie w USA odbicie trwało w najlepsze. Wszystkie kluczowe indeksy po południu zyskiwały po ponad 1 proc., w czym mogły pomóc m.in. lepsze od przewidywań wyniki po III kw. Goldmana Sachsa.

Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach
Giełda
Popyt wygrywa kolejny tydzień
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW
Giełda
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą
Giełda
Warszawa nie wystraszyła się Jankesów