WIG20 na nowych minimach

Indeks dużych spółek kontynuuje spadki na początku nowego tygodnia. Jak na razie, minimum dzisiejszej sesji wypada na poziomie 1416 pkt.

Publikacja: 26.09.2022 13:23

WIG20 na nowych minimach

Foto: Robert Gardziński

Po blisko 4-proc. zniżce w piątek, w poniedziałek indeks dużych polskich spółek nadal traci na wartości. Na półmetku sesji przecena sięga około 2 proc., do 1429 pkt. W pierwszej godzinie sesji WIG20 zaliczył jednak dołek w okolicach 1416 pkt.

W gronie dużych spółek liderem jest CD Projekt, którego kurs zwyżkuje o 5,66 proc. Inwestorzy reagują w ten sposób na pozytywne dane na temat zainteresowania „Cyberpunkiem 2077”. Z drugiej strony aż cztery spółki tracą po ponad 5 proc. i są to: Jastrzębska Spółka Węglowa, PGNiG, PKN Orlen i PGE. Taka reakcja inwestorów jest efektem zapowiedzi z rządu na temat obłożenia dużych firm podatkiem „od nadzwyczajnych zysków”.

Czytaj więcej

Każda duża firma ma zapłacić podatek od nadzwyczajnych zysków. Oto plany rządu PiS

Licząc od początku roku, WIG20 jest teraz około 37 proc. pod kreską.

WIG20 znajduje się coraz bliżej dołka z apogeum pandemicznej paniki. „Dojście do tego poziomu jest całkiem możliwe, ale też odbicie od niego może być dynamiczne, a przynajmniej częściowe zniwelowanie względnej słabości bardzo prawdopodobne. Bardzo ciekawe jest też spojrzenie na nasz rynek z punktu widzenia inwestora zagranicznego. WIG20 w ujęciu dolarowym od początku roku traci już 48 proc. Tak znacząca przecena w każdej chwili może skłonić zagranicznych kapitał do większego zaangażowania” - komentuje Michał Stanek, prezes QValue.

Po południu słabnie także złoty. Kurs USD/PLN sięga już 4,93 zł, co oznacza wzrost o 0,5 proc.

Giełda
Wzrostowa seria WIG20
Giełda
Leki przeciw otyłości znów w centrum uwagi
Giełda
Byki znów pokazały moc na GPW. Złoto blisko nowych rekordów
Giełda
Znów zielono na GPW. WIG20 walczy o podtrzymanie dobrej passy
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Giełda
Nie bójcie się wysokich stóp
Giełda
Konsolidacja styczniowego optymizmu