Tydzień na Wall Street na dużym plusie
Adam Anioł, BM BNP Paribas Bank Polska
Piątek na głównych rynkach akcji przyniósł wyraźną przewagę strony popytowej, co mocno poprawiło obraz całego tygodnia w szczególności w Europie. Z kolei w przypadku Wall Street ostatnia sesja była wisienką na torcie, gdyż w skali tygodnia tamtejsze indeksy zyskały ponad 6-7%. Poza uatrakcyjnieniem wycen po ostatnich spadkach, wsparciem dla kupujących były słabsze dane dotyczące nastrojów wśród amerykańskich konsumentów – odczyt indeksu opracowywanego przez Uniwersytet Michigan okazał się najniższy od kilkunastu lat. Powyższe wraz z niższymi cenami m.in. paliw wpływa na oczekiwania niższego tempa podwyżek stóp przez Fed. Obecnie rynek rozgrzewają rozważania co do poziomu podwyżki na lipcowym posiedzeniu (50 vs 75 pb).
WIG20 z wynikiem 1,69% uplasował się w środku piątkowej stawki, natomiast w skali całego tygodnia zmiana wyniosła symboliczne 0,3%, przy relatywnie niskich obrotach w ostatnich dniach. Lepiej zachowywały się średnie spółki z wynikiem ponad 2,0%. Wartym odnotowania jest zakończenie trzech spadkowych sesji na rentownościach krajowych obligacji. Piątkowe odbicie pozostaje jednak symboliczne (0,1%), a w ostatnim weekendzie poziom rentowności obniżył się o ponad 100 pkt. w trzy sesje.
W tym tygodniu w centrum uwagi rynku znajdą się finalne wskaźniki PMI dla przemysłu. Wstępne szacunki wskazały na znaczne pogorszenie się aktywności gospodarczej w największych gospodarkach strefy euro. W efekcie łączny wskaźnik spadł z 54.6 pkt do 52 pkt. Przedsiębiorcy na liście problemów wymieniają inflację, wojnę na terenie Ukrainy i sytuację pandemiczną w Chinach. Do tego coraz trudniej jest firmom przerzucać koszty na konsumentów, co m.in. wynika ze słabnącego popytu. W Polsce spodziewamy się, że PMI pogłębi swój spadek po rozczarowujących danych z maja.
W kontekście rosnących cen oraz przyszłych decyzji banków centralnych uwagę rynków mogą przyciągnąć również wstępne szacunki inflacji. W środę opublikowany zostanie wstępny szacunek HICP w Niemczech. Dzień później opublikowane zostaną dane z Francji, a w piątek Eurostat poda łączny szacunek dla całej strefy euro. W maju inflacja HICP w strefie euro przekroczyła 8.0% i w czerwcu prawdopodobnie ponownie pobiła rekord. Tego samego dnia GUS opublikuje wstępny szacunek inflacji CPI w Polsce. Spodziewamy się, że dynamika cen w czerwcu wzrosła o około 15.0% r/r.