Mieszane sentymenty przed decyzją FED

Dziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych.

Publikacja: 14.06.2022 17:29

Mieszane sentymenty przed decyzją FED

Foto: Bloomberg

Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?

Trwająca od wiosny 2020 roku hossa na indeksach miała miejsce w warunkach potężnego dodruku pieniądza i programu QE, przez co stworzono idealne warunki dla wzrostów cen akcji giełdowych spółek, olbrzymiego wolumenu inwestycyjnego i kolejnych debiutów giełdowych. Dziś inwestorzy płacą wysoką cenę za irracjonalne wzrosty, a FED zmienia punkt widzenia i pozycjonuje się na walkę z gnębiącą gospodarkę inflacją, do której potężnego wzrostu sam przyłożył ręce. Giełdowi inwestorzy zapewne woleliby zapomnieć o piątkowej i poniedziałkowej sesji, których dramatyczny dla popytu przebieg do dziś może przyprawiać byki o zawrót głowy.

Tymczasem inwestorzy oczekują jutrzejszej decyzji FED i spodziewają się podwyżki stóp o 75 pb. Do takiego ruchu Rezerwę Federalną potencjalnie może skłonić piątkowy odczyt alarmujących danych z amerykańskiej gospodarki. Jednocześnie Rezerwa Federalna nie komunikowała podwyżki o 75 pb, planowo podwyżka ma jutro wynieść 50 pb. Komunikując 50 pb podwyżkę Rezerwa Federalna mogłaby tworzyć wrażenie, że jest pewna tego co robi, kontroluje dane na bieżąco i chce być przewidywalna w swoich decyzjach. Jednocześnie z ekonomicznego punktu widzenia podwyżka o 50 pb wobec historycznie fatalnych danych u progu recesji mogłaby pomóc rekordowej od 1981 ponad 8% inflacji jeszcze bardziej się rozszaleć, czego z pewnością nie chce społeczeństwo ani politycy w kontekście zbliżających się w USA wyborów midterms.

Z oczekiwaniami wokół kolejnych podwyżek wiążę się również psychologia, ponieważ jeszcze niedawno rynki spodziewały się gołębiego scenariusza w postaci ew. przerwy w cyklu podwyżek we wrześniu. Dziś z kolei wyceniają jutrzejszą podwyżkę zdecydowanie bardziej jastrzębio od samego FEDu, który komunikował 50 pb. Możemy zatem założyć, że jutrzejsza hipotetyczna podwyżka o planowane 50 pb mogłaby zostać odebrana gołębio i stanowić katalizator wzrostu na indeksach. Z kolei podwyżka o 75 pb może być zawarta w cenach akcji, ponieważ piątkowe dane skłoniły byki oczekujące bardziej gołębiego FEDu do kapitulacji, a wczorajsze wyprzedaże pozbawiły wokół złudzeń kolejnych kupujących. Mamy zatem sytuację, w której wciąż decyzja FED pozostaje dla inwestorów zagadką, przez co dziś wyraźnie wolą wstrzymać się z dalszymi decyzjami inwestycyjnymi.

Zyskują dziś spółki z sektora gazu i ropy naftowej, walory Cheniere Energy, Occidental Petroleum i Chevron rosną. Wciąż tracą akcje spółek Microstrategy i Coinbase związanych z branżą blockchain. Spadki spowodował potężny spadek ceny Bitcoina i problemy sektora kryptowalut. Problem z powrotem do wzrostów mają walory Tesli, które znajdują się dziś ponad 40% poniżej historycznych szczytów.

NASDAQ i S&P500 tracą do tej pory ok. 0,30%, minimalnie słabiej radzi sobie Dow Jones, który notowany jest 0,42 % pod kreską. Około 0,80% traci dziś niemiecki DAX, londyński FTSE traci 0,1%. Prawie o 1,2% odbija polski WIG20, który w końcówce sesji wszedł powyżej oporu przy 1700 punktach. Indeks polskich blue chipów wciąż jednak traci prawie 40% względem wycen z października 2021 roku. Jutro możemy spodziewać się powrotu zmienności na indeksach w obliczu decyzji FED. Niewykluczony jest też ruch w dół w końcówce dzisiejszej sesji w USA, w obliczu strachu przed ‘pozostaniem w pozycjach’ przed jutrzejszym otwarciem, które może przebiegać w nerwowych nastrojach.

Eryk Szmyd

Analityk rynków finansowych XTB

Giełda
Wzrostowa seria WIG20
Giełda
Leki przeciw otyłości znów w centrum uwagi
Giełda
Byki znów pokazały moc na GPW. Złoto blisko nowych rekordów
Giełda
Znów zielono na GPW. WIG20 walczy o podtrzymanie dobrej passy
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Giełda
Nie bójcie się wysokich stóp
Giełda
Konsolidacja styczniowego optymizmu