Poranek maklerów: W górę, ale przy mizernych obrotach

Bardzo niskie obroty w poniedziałek na warszawskim parkiecie, wzrost notowań w sektorze finansowym i wzrost rentowności amerykańskich obligacji – to m.in. na te elementy zwracali uwagę analitycy w komentarzach przed startem dzisiejszych notowań na rynku akcji. Po wczorajszej całkiem udanej sesji na GPW dziś spodziewane jest lekkie schłodzenie nastrojów.

Publikacja: 07.06.2022 09:05

Poranek maklerów: W górę, ale przy mizernych obrotach

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek

Podwyżka RPP nie będzie jednoznaczna dla banków

Marcin Brendota, BM Alior Banku

Na fali poprawy nastrojów dla rynków zachodnioeuropejskich również krajowy rynek zyskiwał na wartości. Aktywność inwestycyjna jest jednak niska, poziom obrotów dla indeksu WIG jest najniższy w tym roku. Sam indeks technicznie jest przy strefie oporu 57520 pkt. określonego zniesieniem 38,2% z ostatniej fali spadkowej zapoczątkowanej w kwietniu br. Pod katem zmiany głównych indeksów lepiej zachowywały się duże spółki w porównaniu ze średnimi i mniejszymi. Sektorowo na ponad połowę wczorajszej zwyżki odpowiadały sektor bankowy i ubezpieczeniowy, które z kolei dzień wcześniej zachowywały się wyraźnie słabiej od innych.

Na najbliższym środowym posiedzeniu RPP jest prognozowana kolejna podwyżka stóp procentowych, co stanowi kolejne wsparcie dla przychodów odsetkowych sektora bankowego. Jednakże celem podwyżek jest również ograniczenie popytu na pieniądz, które powinno przejawiać się w ograniczeniu akcji kredytowej, a dodatkowo może nastąpić pogorszenie jakości portfela kredytowego. Wpływ samych podwyżek nie jest więc jednoznaczny, w tle pojawiają się jeszcze prace nad różnymi systemowymi formami pomocy kredytobiorcom, których wpływ na wynik bankowy nie jest jeszcze do końca zdiagnozowany.

Na giełdach zagranicznych po wczorajszej sesji uderzyły przede wszystkim mocne zmiany na rynku papierów dłużnych ze znacznymi wzrostami rentowności obligacji skarbowych na głównych rynkach rozwiniętych. W USA rentowności 10Y umacniają wybicie ponad próg 3%, niemieckie obligacje z rentownościami 1,3% ustanawiają wieloletnie maksimum, na krajowym rynku utrzymuje się poziom lekko powyżej 6,5%. Na rynkach akcji lepsze nastroje obejmowały parkiety zachodnioeuropejskie, akcje amerykańskie mimo wzrostowego początku sesji ostatecznie zakończyły dzień blisko poprzedniego zamknięcia. Poranne notowania kontaktów terminowych na główne indeksy wykazują niewielkie spadki, co może wpłynąć na osłabienie sentymentu przed dzisiejszym otwarciem krajowego rynku.

Uwagę zwracają bardzo niskie obroty

Lukas Cinikas, BM BNP Paribas Bank Polska

Za nami udana sesja na krajowym rynku akcji, która zakończyła się wzrostem Warszawskiego Indeksu Giełdowego na poziomie +1,28%. Niemniej jednak na uwagę zasługuje bardzo niski poziom obrotów na poziomie niecałych 0,5 mld zł, co pokazuje niskie zainteresowanie krajowego rynku akcji ze strony inwestorów zagranicznych. Trudno również z tego powodu ocenić wiarygodność kontynuacji tego ruchu w kontekście kolejnych sesji. Niemniej jednak najwięcej zyskiwał wczoraj krajowych indeks blue-chipów, co pozwoliło mu na kontynuacji odbicia z okolic istotnego wsparcia z poziomu 1800 punktów. Powyższe było konsekwencją przede wszystkim bardzo dobrego zachowania spółek finansowych: PKO BP zyskał 4,66%, a PZU 3,68%. W ramach indeksu mWIG40, najmocniej rosły walory prowadzącej działalność na Ukrainie spółki Kernel, co mogło być pokłosiem weekendowych informacji o tym, że Rosja i Turcja mają ustalić wspólnie możliwość eksportu ukraińskiego zboża drogą morską.

Pomimo mocnego otwarcia handlu, sesja w Stanach Zjednoczonych zakończyła się jedynie lekkimi wzrostami. Najmocniej rosły min. akcje „Big-techów” – walory Alphabet wzrosły o 2,13%, a Amazon o 1,99%. Mocno zyskiwały notowane w USA akcje chińskich spółek – Alibaba zyskała 6,22%, a Baidu 2,49%., co było konsekwencją optymistycznego przyjęcia przez inwestorów informacji o łagodzeniu restrykcji wobec pandemii Covid-19 w Chinach.

Po krótkoterminowym obiciu nastrojów, na rynki powróciła awersja do ryzyka, czego dowodem są min. spadające w godzinach rannych kontrakty terminowe na DAX i S&P500 oraz umacniający się amerykański dolar. W takim otoczeniu spodziewamy się również słabego otwarcia handlu na krajowym rynku akcji.

Wysokie rentowności psują nastroje na Wall Street

Patryk Pyka, DI Xelion

Poniedziałkowa sesja na GPW przebiegała w dobrej atmosferze - WIG20 zyskał 1,6%, mWIG40 0,7%, a sWIG80 0,3%. Nieco mniej zadowalająca była już skala aktywności, która przypominała typową sesję wakacyjną. Obroty na szerokim rynku osiągnęły wartość zaledwie 0,5 mld zł. Wśród polskich blue chipów najlepiej zachowywał się po słabym piątku sektor bankowy – akcje PKO BP podrożały o 4,7%, a Pekao o 3,4%. Analogiczną skalę zwyżek jak na polskim parkiecie obserwowaliśmy na rynkach bazowych Starego Kontynentu – niemiecki DAX zaliczył wzrost o 1,3%, z kolei francuski CAC40 zyskał 1%.

W godzinach popołudniowych na fali rosnących oczekiwań dotyczących normalizacji polityki monetarnej przez EBC rentowności niemieckich 10-letnich obligacji skarbowych przekroczyły poziom 1,3%. Analitycy Bank of America oczekują, że na najbliższych dwóch posiedzeniach (w lipcu i wrześniu) stopa depozytowa zostanie podwyższona dwukrotnie o 50 pb. Tymczasem aktualnie rynek stopy terminowej wycenia łączną skalę podwyżek w 2022 r. o ok. 130 pb. Rosnące rentowności w krajach strefy euro nie miały jednak większego znaczenia dla eurodolara, który powrócił poniżej poziomu 1,07 EUR/USD. Należy zauważyć, że w ostatnich dniach do solidnych wzrostów powróciły również rentowności amerykańskich obligacji skarbowych – w przypadku 10-latki obserwowaliśmy w poniedziałek powrót powyżej psychologicznego poziomu 3%.

Pozostając jeszcze przy tematach europejskich, warto wspomnieć o głosowanym w dniu wczorajszym wotum nieufności dla premiera Wielkiej Brytanii B. Johnsona. Ostatecznie lidera Partii Konserwatywnej poparło w głosowaniu 59% parlamentarzystów, jednak nie zmienia to faktu, że jego pozycja polityczna pozostaje osłabiona. Co ciekawe, uzyskany rezultat był gorszy niż wynik uzyskany w grudniu 2018 r. przez T. May, która ostatecznie po pół roku zrezygnowała z pełnionej wówczas funkcji premiera.

Tymczasem za oceanem rynek akcyjny rozpoczął poniedziałkowe notowania w dobrym stylu próbując odreagować nieudaną sesję piątkową. Jednak wraz z upływem kolejnych godzin kupujący tracili przewagę z początku dnia. Ostatecznie indeksy S&P500 oraz Nasdaq zyskały odpowiednio 0,3% oraz 0,4%. Na szczególną wzmiankę zasługuje 25-proc. wzrost akcji Didi na fali doniesień WSJ, zgodnie z którymi chiński regulator dopuszcza możliwość powrotu aplikacji do sklepów mobile. Przypomnijmy, że o chińskim odpowiedniku Ubera stało się głośno rok temu po tym jak z powodzeniem przeprowadził swoją ofertę publiczną na Wall Street. Jednak dwa dni później sielankową atmosferę wśród inwestorów przerwało oświadczenie władz chińskich odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo, które zarzuciły spółce zbyt niski poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych przetwarzanych w ramach swojego modelu biznesowego. Po tym wydarzeniu firma błyskawicznie poinformowała, że zawiesza możliwość przyjmowania nowych użytkowników. Prawdziwy cios przyszedł jednak w czwartym dniu po debiucie, gdy ogłoszono konieczność usunięcia aplikacji Didi ze sklepów internetowych. Wydarzenie to może stać się swego rodzaju „kamieniem milowym” w kwestii łagodzenia zgromadzonych wokół spółek technologicznych Państwa Środka ryzyk regulacyjnych, co niewątpliwie miałoby pozytywny wpływ na poturbowany w ostatnich miesiącach chiński rynek akcji.

Giełda
Wzrostowa seria WIG20
Giełda
Leki przeciw otyłości znów w centrum uwagi
Giełda
Byki znów pokazały moc na GPW. Złoto blisko nowych rekordów
Giełda
Znów zielono na GPW. WIG20 walczy o podtrzymanie dobrej passy
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Giełda
Nie bójcie się wysokich stóp
Giełda
Konsolidacja styczniowego optymizmu