Podwyżka RPP nie będzie jednoznaczna dla banków
Marcin Brendota, BM Alior Banku
Na fali poprawy nastrojów dla rynków zachodnioeuropejskich również krajowy rynek zyskiwał na wartości. Aktywność inwestycyjna jest jednak niska, poziom obrotów dla indeksu WIG jest najniższy w tym roku. Sam indeks technicznie jest przy strefie oporu 57520 pkt. określonego zniesieniem 38,2% z ostatniej fali spadkowej zapoczątkowanej w kwietniu br. Pod katem zmiany głównych indeksów lepiej zachowywały się duże spółki w porównaniu ze średnimi i mniejszymi. Sektorowo na ponad połowę wczorajszej zwyżki odpowiadały sektor bankowy i ubezpieczeniowy, które z kolei dzień wcześniej zachowywały się wyraźnie słabiej od innych.
Na najbliższym środowym posiedzeniu RPP jest prognozowana kolejna podwyżka stóp procentowych, co stanowi kolejne wsparcie dla przychodów odsetkowych sektora bankowego. Jednakże celem podwyżek jest również ograniczenie popytu na pieniądz, które powinno przejawiać się w ograniczeniu akcji kredytowej, a dodatkowo może nastąpić pogorszenie jakości portfela kredytowego. Wpływ samych podwyżek nie jest więc jednoznaczny, w tle pojawiają się jeszcze prace nad różnymi systemowymi formami pomocy kredytobiorcom, których wpływ na wynik bankowy nie jest jeszcze do końca zdiagnozowany.
Na giełdach zagranicznych po wczorajszej sesji uderzyły przede wszystkim mocne zmiany na rynku papierów dłużnych ze znacznymi wzrostami rentowności obligacji skarbowych na głównych rynkach rozwiniętych. W USA rentowności 10Y umacniają wybicie ponad próg 3%, niemieckie obligacje z rentownościami 1,3% ustanawiają wieloletnie maksimum, na krajowym rynku utrzymuje się poziom lekko powyżej 6,5%. Na rynkach akcji lepsze nastroje obejmowały parkiety zachodnioeuropejskie, akcje amerykańskie mimo wzrostowego początku sesji ostatecznie zakończyły dzień blisko poprzedniego zamknięcia. Poranne notowania kontaktów terminowych na główne indeksy wykazują niewielkie spadki, co może wpłynąć na osłabienie sentymentu przed dzisiejszym otwarciem krajowego rynku.
Uwagę zwracają bardzo niskie obroty
Lukas Cinikas, BM BNP Paribas Bank Polska