City Index: Możliwe spadki na otwarcie w Europie

O godzinie 8:05 City Index kwotuje niższe otwarcie we Frankfurcie i w Londynie.

Publikacja: 12.03.2009 08:32

UK100 CFD (odpowiednik FTSE100) kwotowany jest na poziomie 3656 o 1,02% niżej niż jego zamknięcie w środę na poziomie 3694.

GERMANY30 CFD (odpowiednik DAX) kwotowany jest na poziomie 3857 o 1,46% niżej niż jego zamknięcie w środę na poziomie 3914.

Rynki w USA obroniły poziomy z wtorkowego zamknięcia. Nadal lepiej zachowywały się spółki finansowe, które w początkowej fazie sesji kontynuowały wzrosty. Realizacja zysków spowodowała, iż banki zakończyły dzień niewielkimi wzrostami. Sesja na rynkach akcji nic nie zmieniła w obrazie krótko/średnio i długoterminowym. Z informacji około rynkowych, które zapewne utrzymają negatywne nastroje jest kolejne wsparcie Freddi Mac przez rząd w wysokości 30.8 mld $.

Prawdopodobne niższe otwarcie rynków w Europie zawdzięczamy inwestorom z Azji. W Tokjo, Hong Kongu, Sydnej akcje spadały.

Ropa spadła wraz z nadziejami inwestorów na wykreowanie formacji odwrócenia trendu spadkowego. Rynek będzie więc oczekiwał decyzji 15 marca na następnym spotkaniu OPEC. Na razie nie ma pewności co do kolejnego obcięcia dziennego wydobycia.

Ceny złota, które są kluczowe dla rozwoju sytuacji na rynkach akcji w długim terminie już kolejny raz odbiły się od strefy wsparcia. Przewagę mają więc byki, licząc na kontynuację trendu wzrostowego zapoczątkowanego w zeszłym roku. Ten ruch potwierdzony jest w rosnącym pesymizmie inwestorów na rynkach akcji. Według ankiety Bloomberga pesymizm uczestników rynku jest obecnie na najwyższym poziomie od lipca ubiegłego roku. Analitycy ciepło oceniają sektor spółek metali szlachetnych, jednakże nastrój daleki jest od optymizmu cechującego bańki spekulacyjne. Nie jest to czas, kiedy działy analiz wielkich banków prześcigają się w prognozowaniu irracjonalnie wysokich cen złota w kolejnych latach. Obecne prognozy, które należy odczytywać głównie jako wskaźnik nastroju oscylują pomiędzy 900 $ a 1000$ za uncję złota w tym roku. Podsumowując, przewagę mają inwestorzy z długimi pozycjami, ale brak jest rozstrzygnięcia.

Z istotnych informacji dla przebiegu dzisiejszego dnia należy zwrócić uwagę na:

- potwierdzone dane spadku gospodarki Japonii o 12,1% w zeszłym roku, 3,2% w ostatnim kwartale (Marketwatch),

- przewiduje się kolejny spadek sprzedaży detalicznej w USA (Bloomberg),

- przy obecnym poziomie stopy procentowej w Szwajcarii wraz z możliwym dodrukiem franków rosną obawy inwestorów o wartość CHF (Financial Times),

- Buffet stawia na przejęcia w USA zamiast w Europie i Azji (Bloomberg).

Łukasz Wardyn, City Index Oddział w Polsce

Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach
Giełda
Popyt wygrywa kolejny tydzień
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW
Giełda
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą
Giełda
Warszawa nie wystraszyła się Jankesów