Lotos i Orlen ciągną GPW mocno w górę

Warszawska giełda zyskiwała w środę po południu ponad 3 procent, napędzana dwucyfrowymi wzrostami kursów akcji koncernów paliwowych, po tym jak wicepremier Waldemar Pawlak potwierdził informacje Parkietu, że rząd ma plan wykupu ich obowiązkowych rezerw ropy naftowej

Publikacja: 25.03.2009 14:38

Lotos i Orlen ciągną GPW mocno w górę

Foto: PARKIET, Małgorzata Pstrągowska MP Małgorzata Pstrągowska

W środę zwyżkowały także akcje krajowych banków, gdyż znacznie poprawiły się nastroje za granicą. Po południu budapeszteński indeks BUX zwyżkował o niemal 6 procent, praski indeks PX o ponad 3 procent. Nastawienie inwestorów do akcji uległo poprawie dzięki informacji, że sprzedaż nowych domów w USA w ubiegłym miesiącu wzrosła o 5 procent.

Wcześniej animuszu graczom giełdowym dodały słowa prezydenta USA dotyczące stanu amerykańskiej gospodarki oraz lepsze od oczekiwań dane o zamówieniach na dobra trwałe w Stanach Zjednoczonych w lutym.

[link=http://www.parkiet.com/artykul/7,794492_Orlen_i_Lotos_rosna_po_informacjach_Parkietu.html][b]Wicepremier Pawlak potwierdził informacje Parkietu[/b][/link], że w Ministerstwie Gospodarki trwają prace nad zmianą przepisów,która umożliwiłaby wykup rezerw ropy PKN SA i Grupy Lotos SA przez państwową agencję.

Według nowych przepisów, koncerny paliwowe opłacałyby koszt kredytu zaciągniętego przez agencję na kupno rezerw, co byłoby dla nich bardziej korzystne niż utrzymywanie rezerw.

O godzinie 15.32 WIG20 zyskiwał 3,5 procent do 1607 punktów. PKN Orlen SA szedł w górę o 11 procent do 24,3 złotego za akcję, a Grupa Lotos SA zyskiwała 12 procent rosnąc do 13,65 złotego.

- Wypowiedź premiera Pawlaka była oficjalnym potwierdzeniem rządu, że skup rezerw przez agencję jest możliwy i to przyspieszyło wzrost kursu akcji PKN Orlen i Grupy Lotos. Ze słów premiera wynika też, że może to się stać szybciej niż później - powiedział analityk Domu Maklerskiego IDM SA Maciej Wiewiórski.

- 4 miliardy złotych dla Orlenu i 1 miliard dla Lotosu to są zbawienne środki, chociażby dlatego, że Lotos potrzebuje pieniędzy na wykonanie programu inwestycyjnego. Orlen z kolei mógłby wypłacić wysoką dywidendę po takim zabiegu rządu - dodał.

Indeksy warszawskiej giełdy nie zareagowały na decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o cięciu kosztu kredytu o 25 punktów bazowych, gdyż była zgodna z oczekiwaniami rynku. Obecnie główna stopa procentowa w Polsce wynosi 3,75 procent.

W środę po południu silnie zwyżkowały papiery wydawcy Gazety Wyborczej grupa Agora SA oraz akcje finansowego Getin Holdingu SA.

- Rośnie przeświadczenie, zarówno w TFI jak i OFE, że oto właśnie generuje się duże odbicie w bessie. Kolejnym poziomem oporu będzie 1900 punktów. Inwestorzy patrzą więc na te spółki, które były mocno zbite i starają się je wyłapać - powiedział makler DM BZ WBK Wojciech Wośko.

Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach
Giełda
Popyt wygrywa kolejny tydzień
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW
Giełda
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą
Giełda
Warszawa nie wystraszyła się Jankesów