GPW: złoty może hamować wzrosty

W poniedziałek po południu indeksy warszawskiej giełdy zniżkowały drugą sesję z rzędu. Nastroje psuć może w najbliższym czasie osłabiający się złoty

Publikacja: 30.03.2009 16:21

GPW: złoty może hamować wzrosty

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek

O godzinie 14.55 indeks WIG20 tracił 3,3 procent, giełda w Pradze spadała o 4 procent, zaś kontrakty terminowe indeksów na Wall Sreet wskazywały, że w amerykańska giełda rozpocznie sesję od silnych zniżek.

- Osłabiający się złoty stwarza atmosferę niepewności. Jeżeli będzie on zmierzał do 4,9 za euro, to trudno oczekiwać wzrostów na GPW, bo trudno też zakładać poprawę koniunktury w krótkim terminie - powiedział analityk Otwartego Funduszu Emerytalnego Bankowy Piotr Wiśniewski.

- Największy udział w indeksach mają banki i tu należy oczekiwać impulsu do trwalszej poprawy (nastrojów) na giełdzie - dodał.

O godzinie 14.58 złoty był o ponad 1 procent słabszy wobec otwarcia. Analitycy ING napisali w poniedziałkowym raporcie, że polska waluta nadal może się osłabiać - testując poziom 4,9 złotego za euro.

Do zniżek w poniedziałek najbardziej przyczyniły się sektor finansowy oraz tracący w ślad za spadkami cen miedzi KGHM Polska Miedź SA.

- Cały miesiąc był dla Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) bardzo dobry, więc przyszedł czas na realizację zysków. Dziś cały sektor bankowy traci w Europie Zachodniej, poza tym pojawiły się negatywne rekomendacje dla niektórych banków - powiedział makler Millennium DM Jarosław Ołdakowski.

Przed otwarciem poniedziałkowych notowań UniCredit obniżył rekomendacje dla banków notowanych w indeksie dużych spółek: PKO BP SA, Banku Zachodniego WBK SA i BRE Banku SA.

O godzinie 14.57 najsłabiej zachowywały się akcje BRE, które spadały prawie 9 procent.

- Na polskie banki może też negatywnie oddziaływać bankructwo Krosna, bo inwestorzy zastanawiają się, w którym banku spółka miała kredyty" - dodał odnosząc się do piątkowej decyzji krośnieńskiego sądu, który ogłosił upadłość Hut Szkła Krosno SA.

Silne zniżki odnotowywał też na początku tego tygodnia KGHM, ponieważ cena miedzi na światowych rynkach spadła, a fakt, że papier ten wzrósł w tym roku aż o 60 procent, mógł skłonić inwestorów do zrealizowania zysków, powiedzieli maklerzy.

[link=http://796094]Złoty szybko traci wartość[/link]

Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach
Giełda
Popyt wygrywa kolejny tydzień
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW
Giełda
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą
Giełda
Warszawa nie wystraszyła się Jankesów