Miernikiem znaczenia dla koniunktury giełdowej poszczególnych spółek jest ich udział w indeksach. Wyznacza on to, w jak dużym stopniu dzienna zmiana kursu firmy przekłada się na wartość indeksu. Gdy walor ma 5-proc. udział w indeksie, to zwyżka jego kursu o 10% przekłada się na ruch w górę indeksu o 0,5 pkt proc., gdy ma 1-proc. wpływ, to już tylko dodaje indeksowi 0,1 pkt proc.
Aby pod uwagę wziąć najszersze spektrum przedsiębiorstw warto przyjrzeć się temu, jak w ostatnich miesiącach zmieniła się struktura indeksu WIG, w którego skład wchodzi większość firm notowanych na warszawskim parkiecie (warunkiem jest między innymi to, by liczba walorów w wolnym obrocie przekraczała 10%, a ich wartość wynosiła co najmniej 1 mln euro). Udział w indeksach ustalany jest podczas kwartalnych rewizji, a następnie zmienia się wraz z wahaniami wartości rynkowej spółek.
Pod uwagę wzięliśmy zmiany znaczenia przedsiębiorstw w okresie od 20 lutego, czyli od chwili kiedy kończyła się półtoraroczna zniżka cen akcji. W największym stopniu swoją pozycję umocnił PKO BP, który ma teraz o 2,83 pkt proc. większy wpływ na WIG niż w II połowie lutego. Jest to obecnie 10,6%. W efekcie jest najważniejszą spółką dla indeksu. Swoją pozycję poprawił o 3 „oczka”. O dwie pozycje w górę przesunął się KGHM, który ma aktualnie prawie 7-proc. udział w portfelu WIG, czyli o 2,05 pkt proc. większy niż 20 lutego. Kolejny jest Pekao, którego znaczenie podniosło się o 1,28 pkt proc., ale jednocześnie stracił jedną pozycję wśród najważniejszych firm w indeksie.
Dwie pozostałe spółki, które mają kluczową wartość dla WIG, znacząco straciły na znaczeniu. Wpływ TP zmniejszył się aż o połowę - o 5,73 pkt proc., do 5,7%, a PKN Orlen o 2,54 pkt proc., do 6,2%.
Warty odnotowania jest znaczący awans w zestawieniu najbardziej „wpływowych” firm na GPW Immoeastu oraz Getinu. Pierwsza firma zyskała aż 1,19 pkt proc. i ma teraz 1,7-proc. wpływ na WIG. Zajmuje jednocześnie 11. miejsce pod względem znaczenia. Getin zyskał 0,82 pkt proc. i ma teraz 1,8-proc. udział w indeksie WIG. Daje mu to 10. pozycję. Istotnie wzrosła rola Banku Millennium, ING BSK, BRE. W składzie WIG pojawiły się też Bogdanka oraz Kofola.