Na zachodnich giełdach bez jednoznacznej tendencji

Po sporym spadku na początku dzisiejszej sesji nowojorskie indeksy starały się odrobić straty. Nad kreskę udało się wyjść części giełd w Europie. Euroland nadal niepokoi, ale sytuację ratują dobre dane zza oceanu

Aktualizacja: 24.02.2017 03:45 Publikacja: 16.11.2011 17:47

Na zachodnich giełdach bez jednoznacznej tendencji

Foto: Bloomberg

Wskaźniki na Wall Street traciły na początku sesji ponad 1 proc., choć później spadek wyraźnie wyhamował. Krótko po 17.00 najważniejsze indeksy, S&P 500 oraz Dow Jones, traciły po niespełna 0,3 proc. Na głównych rynkach w Europie Zachodniej już wcześniej tendencja nie była jednoznaczna. We Frankfurcie i Londynie obserwowano spadki po kilka dziesiątych procent, podczas gdy giełdy w Madrycie czy w Mediolanie w podobnym stopniu rosły. Pod koniec notowań Frankfurt i Londyn były już bardzo blisko wyjścia na zero, a na niektórych rynkach zwyżki sięgnęły 1 proc.

Rynki wciąż pozostają pod wpływem sytuacji w zagrożonych niewypłacalnością krajach eurolandu. I wciąż obserwują notowania obligacji Włoch czy Hiszpanii. Rentowność papierów Włoch tymczasem dzisiaj znowu rosła i w przypadku 10-latek znajdowała się powyżej 7 proc. Dochodziło jednak do korekt. Inwestorzy powinni z zadowoleniem przyjąć ogłoszenie przez Mario Montiego składu nowego rządu, w którym tak jak liczyli najważniejsze funkcje objęli znający się na rzeczy eksperci, w tym sam Monti, który będzie łączy funkcję premiera z kierowaniem resortami finansów i gospodarki. Jednak nie wszyscy wierzą we włoską poprawę. Ryzyko jest związane m.in. z poparciem dla nowego gabinetu – na razie ma on głosy obu głównych partii, jednak nie jest to dane na zawsze.

Jest to sytuacja podobna jak w Grecji, gdzie dziś w parlamencie miało się odbyć głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Lucasa Papademosa. Do wieczora rynki jednak się na nie doczekały.

Przed południem niepokój zasiał najnowszy raport o inflacji Banku Anglii. Napisano w nim, że w Wielkiej Brytanii jest spodziewane pogorszenie perspektyw gospodarczych w ciągu najbliższych dwóch lat oraz że nieudane próby europejskich polityków opanowania kryzysu zadłużeniowego powodują „znacząco negatywne skutki" w globalnej gospodarce.

Wydaje się, że w tej chwili największą nadzieją dla rynków są działania stymulacyjne banków centralnych. Szczęśliwie pole ich manewru może się zwiększyć dzięki spadkom inflacji. Już zauważalnych – jak w USA, gdzie zgodnie z opublikowanymi dziś danymi ceny konsumpcyjne spadły w październiku o 0,1 proc. – czy spodziewanymi, jak w Wielkiej Brytanii, gdzie zgodnie z projekcją Banku Anglii inflacja ma hamować w przyszłym i kolejnym roku. Ograniczenie wzrostu cen jest spodziewane też w strefie euro, chociaż dzisiaj opublikowane dane nadal są niepokojące – inflacja w październiku nadal wynosiła 3 proc., czyli była o ponad 1 pkt proc. powyżej celu EBC.

Pocieszające dla rynków były dzisiaj także inne dane zza oceanu. Chodzi o produkcję przemysłową, która wzrosła październiku o 0,7 proc., czyli niemal dwa razy mocniej od oczekiwań. To kolejny sygnał, choćby po wczorajszych danych o sprzedaży detalicznej, że przynajmniej w Ameryce żadnego załamania w najbliższym czasie być nie powinno.

Giełda
Rynki wstrzymują oddech w przeddzień wyborów w USA. Powrót optymizmu na GPW
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Giełda
Krajowe indeksy efektownie odbiły od dna
Giełda
W oczekiwaniu na wynik wyborów
Giełda
Indeksy w Warszawie odbiły od dna
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Giełda
Końcówka roku na radarze (Komentarz tygodniowy)
Giełda
Apple z nowym rekordem przychodów w IV Kwartale. Czy AI zacznie odgrywać istotną rolę?