Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.06.2015 06:00 Publikacja: 26.06.2015 06:00
Bartosz Ziółkowski, trader, MetLife TFI
Foto: Archiwum
Osłabiające się w ostatnim czasie euro można odczytywać jako wyraz przekonania, że pozostanie Grecji w strefie euro nie jest dobre dla wspólnej waluty. To, co osłabia walutę, wzmacnia jednocześnie zyski eksporterów, czyli w efekcie poprawia perspektywy zysków europejskich przedsiębiorstw.
Ostatnie dni sugerują, że inwestorzy są już zmęczeni przeciągającą się sagą o ratowaniu Grecji przed bankructwem i próbują znaleźć inne determinanty zmian na rynkach. Z radarów nie schodzi przyszła polityka Fed. Wydźwięk z ostatniego posiedzenia FOMC był bardziej gołębi, niż spodziewał się rynek. Przewrotnie jednak rynek długu, zwyczajowo najmocniej powiązany z postrzeganiem przyszłej polityki pieniężnej, nie zareagował spadkiem rentowności. Istotniejsze wydają się zachowania komponentów wpływających na kształtowanie się przyszłej inflacji. Coraz bardziej widoczna staje się korelacja z cenami ropy naftowej, które pozostają na poziomach bliskich tegorocznym maksimom.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wczorajsza sesja na warszawskiej giełdzie przeszła do historii naszego rynku. WIG po raz pierwszy w historii przebił poziom 100 tys. pkt. Patrząc na początek piątkowych notowań można dojść do wniosku, że nasz rynek wcale nie zamierza się zatrzymywać w byczym rajdzie.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Na europejskim rynku widzieliśmy dzisiaj głównie wzrosty. Pozytywnemu sentymentowi przewodził szwajcarski SMI, który zyskał 0,9%. Niemiecki DAX zyskał dziś ok. 0,5%, francuski CAC40 0,3%, a relatywnie najsłabszy sentyment widać było na brytyjskiej giełdzie, która pozostała w okolicach wczorajszej ceny zamknięcia.
WIG20 jest bliski tegorocznych szczytów. Indeksy średnich i małych spółek już je w kwietniu pobiły. Polski rynek znów zachwyca.
Sesja czwartkowa na rynku warszawskim skończyła się zwyżkami głównych indeksów. WIG20 wzrósł o 0,51 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,44 procent.
Silne odbicie po zniżkach z początku kwietnia już w środę wyprowadziło WIG na nowy historyczny rekord. Dziś indeks szerokiego rynku po raz pierwszy przebił okrągły poziom 100 tys. pkt.
Na rynkach akcji dochodzi dziś do cofnięcia indeksów. WIG20 traci 1,15 proc., a WIG jest ponad 1 proc. pod kreską.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas