Dzisiejsza sesja europejska rozpoczęła się od spadków, które z każdą kolejną godziną przybierały na sile. Wszystkie główne indeksy na Starym Kontynencie zakończyły dzień na sporym minusie. Niemiecki indeks giełdowy spadło o 1,3%, dokładnie tyle samo co londyński FTSE, z kolei francuski CAC 30 stracił dziś 1,1%. Sytuacja techniczna na DAX nie wygląda najlepiej, notowania zdołały dziś zejść do psychologicznej bariery 13000 pkt. Jeżeli ten poziom zostanie pokonany, niewykluczona jest większa przecena.

Spadki nie ominęły także GPW. Pomimo, że wyprzedaż na polskim parkiecie ograniczyła się do -0,68% na WIG20 i -0,6% na WIG30, to i tak sytuacja wygląda tutaj kiepsko. Indeks dwudziestu największych spółek znalazł się niebezpiecznie blisko strefy wsparcia wynikającej z minimów z 2018 i 2019 roku. Wśród największych spółek jedynie 6 zakończyło dzień na plusie, z kolei 13 odnotowało spadki, a jedna nie zmieniła ceny.

W USA dzień również rozpoczął się w negatywnych nastrojach. Po godzinie 17:30 indeksy notują spore straty. Najmocniej zniżkuje dziś Dow Jones, gdzie przecena sięga 1,5%. Z kolei S&P500 i Nasdaq tracą odpowiednio 1,3 i 1,15%. Warto dodać, że po weekendzie wpływ na sytuację na Wall Street będą miały nie tylko informacje dotyczące epidemii, ale także wyniki kwartalne spółek. W przyszłym tygodniu swoje raporty będą publikować między innymi: Alphabet, Ford, Merck, czy Twitter. Z kolei dziś sentyment może także pogarszać wskaźnik Chicago PMI, który okazał się znacząco gorszy od rynkowych prognoz. Pomimo, że Amerykanie przywiązują większą wagę do wskaźników ISM, to dzisiejsza publikacja nie wróci nic dobrego. Odczyty ISM poznamy najbliższy poniedziałek i środę.

Łukasz Stefanik
Analityk Rynków Finansowych XTB
[email protected]

Niniejszy materiał stanowi publikację handlową w rozumieniu art. 24 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniająca dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE (MIFID II). Publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów lub jakiejkolwiek innej porady, w tym w zakresie doradztwa inwestycyjnego, w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2019, poz. 875 z póź. zm.). Publikacja handlowa sporządzona jest z zachowaniem najwyższej staranności, obiektywizmu, przedstawia stan faktyczny znany autorowi na datę sporządzenia i pozbawiona jest wszelkich elementów ocennych. Publikacja handlowa sporządzana jest bez uwzględnienia potrzeb klienta, jego indywidualnej sytuacji finansowej oraz nie prezentuje w żaden sposób jakiejkolwiek strategii inwestycyjnej. Publikacja handlowa nie stanowi oferty sprzedaży, oferowania, subskrypcji, zaproszenia do nabycia, reklamy, promocji jakichkolwiek instrumentów finansowych. X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta, w tym w szczególności za nabywanie lub zbywanie instrumentów finansowych podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji handlowej. W przypadku, w którym publikacja handlowa zawiera jakiekolwiek informacje odnośnie jakichkolwiek wyników dotyczących instrumentów finansowych w niej wskazanych, nie stanowią one jakiejkolwiek gwarancji lub prognozy odnośnie wyników w przyszłości.