Ten tydzień jak na razie należy do byków. W poniedziałek WIG20 zyskał ponad 2 proc. We wtorek też przeważał kolor zielony. Nie świecił on co prawda aż tak mocno, ale i tak są powody do zadowolenia, szczególnie, że jeszcze kilka dni temu na rynkach panowały zgoła odmienne nastroje.
Początek notowań nie wskazywał natomiast na nic dobrego. Pierwsze takty notowań upływały pod dyktando sprzedających i tym samym wydawało się, że wracamy do ubiegłotygodniowego scenariusza czyli wyraźnych spadków. Na szczęście okazało się, że obawy z pierwszych fragmentów notowań się nie zmaterializowały. Przecena nie trwała zresztą bardzo długo. WIG20 z początkowo spadku rzędu 0,5 proc. szybko odrobił straty i wyszedł nad kreskę. Stało się w zasadzie w ciągu pierwszej godzinie notowań. Znów można było więc patrzeć na wyższe poziomy.
Świetnie prezentowało się m.in. Allegro, któremu nie przeszkodziła informacja o wejściu do Polski firmy Amazon. Wzrosty notowały też firmy z branży finansowej. W połowie notowań indeks największych spółek był około 0,6 proc. na plusie. Dobrze wpisywało się to w nastroje, jakie panowały na innych europejskich parkietach, gdzie przewagę również mieli kupujący, chociaż nie była to aż tak wyraźna przewaga jak w poniedziałek. Niemiecki DAX również rósł 0,6 proc. Tylko nieco słabiej prezentował się francuski CAC40.
Z racji pustego kalendarza makroekonomicznego kluczowym wydarzeniem drugiej części dnia był początek notowań Wall Street. Tam inwestorzy przystąpili do sprzedaży akcji, co trochę popsuło nastroje w Europie. W Warszawie wzrosty udało się jednak utrzymać do końca notowań. WIG20 zyskał ostatecznie 0,5 proc. Liderem grupy wzrostowej okazało się wspomniane wcześniej Allegro, którego papiery zyskały 5,9 proc. Na drugim biegunie znalazło się Dino, którego papiery zostały przecenione o prawie 2,2 proc.
Nieźle zaprezentowały się także indeksy średnich i małych firm. mWIG40 urósł 0,66 proc., zaś sWIG80 0,5 proc. Dla porządku dodajmy jeszcze, że obroty na całym rynku nadal utrzymują się na ponadprzeciętnym poziomie. We wtorek osiągnęły one poziom 1,3 mld zł.