Rekordy za oceanem nie dają paliwa polskim bykom

Na początku piątkowej sesji WIG20 traci 0,2 proc. Spadki są skromne, jednak kontrastują z bardzo dobrą sytuacją na giełdach w USA i Azji.

Publikacja: 16.04.2021 09:09

Rekordy za oceanem nie dają paliwa polskim bykom

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek

W czwartek WIG20 zdołał w ostatnich minutach handlu wyjść nad kreskę i zakończył dzień wzrostem o 0,36 proc. WIG20 od tygodni porusza się w trendzie bocznym, ograniczonym od góry w okolicach 2020-2030 pkt. Początek dzisiejszego handlu również wskazuje, że poziom ten jest trudny do sforsowania dla byków. WIG20 otworzył się w okolicach 2014 pkt., co oznacza spadek o 0,2 proc. Indeks ciągnięty jest w dół m.in. przez czwartkowego lidera zwyżek. KGHM tanieje dziś o 1,2 proc. Tuż za nim znajduje się PKO BP, którego notowania spadają o 0,9 proc. Z kolei na szczycie tabeli wzrostów jest PGNiG, ze zwyżką o 0,9 proc.

Indeks małych i średnich spółek otworzył się nad kreską, jednak skala wzrostów jest umiarkowana. mWIG40 rośnie o 0,1 proc., a sWIG80 o 0,3 proc.

Wczorajsza sesja na Wall Street znów upłynęła pod znakiem rekordów. S&P 500 wzrósł o 1,1 proc., a Dow Jones zyskał 0,9 proc. Oba indeksy zamknęły się na najwyższym poziomie w historii. Dla indeksu S&P 500 to 22. ustanowienie rekordu w tym roku.

Dobre nastroje na Wall Street to efekt sezonu wyników. Spółki od środy publikują raporty za pierwszy kwartał, które w zdecydowanej większości są lepsze niż rok wcześniej. Wyniki są również lepsze od prognoz analityków.

Na rynek akcji wpłynął również spadek rentowności długu. Rentowność 10-letnich obligacji USA odnotowała największy jednodniowy spadek od listopada. Bodźcem do umocnienia rynku obligacji były dobre dane na temat konsumpcji oraz z rynku pracy. Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła w marcu o prawie 10 proc. dzięki czekom stymulacyjnym o wartości 1400 USD wypłaconym przez rząd. Ponadto dane z rynku pracy wskazują na powroty do przedpandemicznych poziomów.

Na azjatyckich giełdach również dominował kolor zielony. Chiński Shanghai Composite pod koniec sesji rósł o około 0,9 proc. Inwestorzy reagowali w ten sposób na informacje o tym, że chiński PKB wzrósł w pierwszym kwartale o 18,3 proc. rok do roku. To najlepsze dane odkąd w 1993 r. zaczęto zbierać kwartalne statystyki PKB. Hongkoński Hang Seng rósł o 0,6 proc., a południowokoreański Kospi o 0,2 proc.

Giełda
WIG20 przed kolejną szansą zakończenia korekty
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Giełda
Optymistyczny piątek na światowych rynkach. Europa zyskuje pomimo słabych PMI
Giełda
Niedźwiedzie udostępniły drogę do 2200 pkt
Giełda
Europejskie giełdy reagują na słabe dane
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Giełda
Szansa na dalszą hossę w USA
Giełda
Ryzyko geopolityczne