Rynki zagraniczne: Pretekst do korekty

Globalne rynki akcji zaczęły zakończony tydzień od tąpnięcia, które dla wielu indeksów było najgorszym dniem od miesięcy.

Publikacja: 27.09.2021 08:07

Rynki zagraniczne: Pretekst do korekty

Foto: AFP

Impuls spadkowy przyszedł z Chin i zbudowany został na rosnącym wokół jednego z tamtejszych developerów. Kłopoty Evergrande były znane rynkowi od tygodni, więc więcej tam było kulminacji obaw niż naprawdę nowych treści. Niemniej, na rynkach rozwiniętych impuls z Chin spotkał się z potrzebą korekt, czego efektem były solidarna i samonapędzająca się przecena podlana ucieczką do ryzyka i wzrostem awersji do aktywów z rynków wschodzących. Szybko jednak okazało się, iż ucieczka od ryzyka staje się okazją do zakupów aktywów z rynków rozwiniętych i w połowie tygodnia straty zostały odrobione lub zredukowane do poziomów, które nie straszyły rozlaniem się kryzysu z Chin na najważniejsze rynki akcji na świecie. Kropkę nad i w tym zamieszaniu postawił środowy komunikat kończący wrześniowe posiedzenie FOMC, który ostateczne przesunął centrum uwagi inwestorów na swoje miejsce i finalnie pozwolił najważniejszym indeksom zakończyć tydzień skromnymi zmianami oraz skupieniem uwagi na tym, co naprawdę ważne dla inwestorów pozycjonujących się pod finał roku i kolejne miesiące rynku byka.

Na rynku można znaleźć sprzeczne interpretacje komunikatu FOMC. Reakcje rynków były adekwatne do tych wątpliwości. Z jednej strony można było obserwować wzrosty cen na rynkach akcji, a z drugiej umocnienie dolara i wzrosty rentowności długu. Dopiero spojrzenie na zachowanie  poszczególnych sektorów na Wall Street sygnalizuje przesunięcie akcentów na giełdach. W finale to Nasdaq Composite okazał się indeksem, który słabiej odreagował przecenę z początku tygodnia. Zachowanie giełd wprost wiąże się ze wzrostem rentowności długu, który płacąc więcej staje się konkurencyjny dla walorów niepłacących dywidend, a ostatnie przegrywają konkurencję o kapitał ze spółkami o relatywnie większej dywidendzie, jak również cyklicznych, które rosną na bazie przekonania, iż Fed nie szykowałby się do zmiany w polityce monetarnej, gdyby perspektywy gospodarcze były złe i potencjalnie szkodliwe dla akcji bardziej wrażliwych na koniunkturę. Można zadawać pytanie, na ile trwałe będą zmiany w postrzeganiu spółek i sektorów, ale w końcówce zakończonego tygodnia zachowania inwestorów były na tym polu dość standardowe i czytelne.

Przez chwilę warto zatrzymać się nad jastrzębim, jak się wydaje po reakcjach rynku, komunikatem FOMC. W istocie na poziomie potencjalnego początku końca programu luzowania ilościowego można mówić o nieco ostrzejszym od oczekiwań sygnalne ze strony Fed. Większość rynku oczekiwała, iż Rezerwa Federalna zacznie redukować program płynnościowy na grudniowym posiedzeniu FOMC, ale po środzie – z dużym znakiem zapytania - w grze wydaje się również listopad. Część członków FOMC zdaje się widzieć też przestrzeń do szybszego terminu pierwszej podwyżki ceny kredytu w USA, ale w naszej opinii stale trudno mówić o potencjalnie stromej ścieżce w zacieśnianiu dostępności kredytu. Z prognoz członków FOMC wynika wprost, iż oczekują spokojnych zmian stóp procentowych, co połączone z obecnym skrajnie niskim poziomem stawia giełdy akcji przed perspektywą operowania w kontekście ośmiu kwartałów z historycznie niską ceną kredytu. Tylko z tego powodu warto spokojnie podchodzić do szumu wokół zbliżającej się zmiany w polityce amerykańskiego banku centralnego. W naszej opinii Fed nie zaszkodzi hossie i kontynuacji kreślenia przez indeksy nowych historycznych maksimów.

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach
Giełda
Popyt wygrywa kolejny tydzień
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW
Giełda
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą
Giełda
Warszawa nie wystraszyła się Jankesów