Byki idą za ciosem

Wczoraj WIG20 przełamał trwającą od kilku sesji z rzędu spadkową serię, a dziś kontynuuje odbicie. Na początku handlu indeks największych spółek zyskuje ponad 0,6 proc.

Publikacja: 17.11.2021 09:12

Byki idą za ciosem

Foto: Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski

Środową sesję WIG20 rozpoczął w okolicach 2353 pkt., co oznacza wzrost o 0,6 proc. Najmocniej zyskują walory Cyfrowego Polsatu i drożeją o 3,4 proc. Po ponad 1 proc. zyskują również banki, na czele z Pekao.

Małe i średnie spółki utrzymują się tuż nad linia wtorkowego zamknięcia. mWIG40 rośnie o 0,12 proc., a sWIG80 zyskuje 0,08 proc.

Na Wall Street dominował wczoraj kolor zielony. S&P 500 wzrósł o 0,4 proc., a Nasdaq o blisko 0,8 proc. Najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej za październik pokazały, że konsumenci w USA zwiększali swoje wydatki, a sprzedaż wzrosła o 1,7 proc. Dla porównania, we wrześniu wzrost wyniósł 0,8 proc. Raport wykazał dużą poprawę w wielu kategoriach, od samochodów po artykuły sportowe.

Mimo że większość spółek opublikowała już raport za III kwartał, to sezon wyników w USA nadal daje paliwo do wzrostów. Home Depot był we wtorek najsilniejszym komponentem Dow Jones i zyskał 5,7 proc. W III kwartale zysk netto spółki wzrósł o 9,8 proc. rok do roku i zarząd zapowiedział, że sprzedaż w czwartym kwartale jest już wyższa niż w poprzednim kwartale, co wskazuje na dobrą końcówkę roku.

Goldman Sachs powiedział, że wzrost zysków powinien trwać co najmniej do 2022 r. We wtorek bank inwestycyjny opublikował optymistyczne prognozy dla rynku, a David Kostin, główny strateg ds. akcji w USA powiedział, że spodziewa się, że dalszy wzrost zysków spowoduje, że S&P 500 na koniec 2022 r., wzrośnie do 5100 pkt., co oznacza wzrost o około 9 proc. z obecnych poziomów.

W Azji najmocniejsza przecena dotknęła południowokoreańskiego Kospi, który pod koniec sesji tracił 1,2 proc. Z kolei japoński Nikkei spadł o 0,4 proc. Eksport w Japonii wzrósł w październiku o 9,4 proc., podał Reuters, powołując się na dane ministerstwa finansów tego kraju. To najgorszy odczyt od lutego. Dla porównania we wrześniu eksport wzrósł o 13 proc. Z kolei Shanghai Composite rósł o ponad 0,4 proc.

Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach
Giełda
Popyt wygrywa kolejny tydzień
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW
Giełda
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą
Giełda
Warszawa nie wystraszyła się Jankesów