Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.01.2025 16:19 Publikacja: 09.10.2024 06:00
Roczna stopa zwrotu WIG sięga obecnie około 25 proc., natomiast WIG20 jest na poziomie około 20 proc.
Foto: REUTERS/Kacper Pempel
Przed rokiem na krajowym rynku akcji wystartowała fala zwyżek, której efektem było m.in. pobicie historycznych rekordów przez WIG. Dotychczas indeks szerokiego rynku najwyżej notowany był w maju tego roku, na około 89,6 tys. pkt. Roczna stopa zwrotu WIG sięga obecnie około 25 proc., natomiast WIG20 jest na poziomie około 20 proc. A jak radzą sobie fundusze polskich akcji?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Solidne fundamenty spółek, dobre perspektywy gospodarcze i trwający trend wzrostowy – to argumenty za pozostaniem z amerykańskimi akcjami. Po drugiej stronie mamy jednak dość wysokie wyceny i prawdopodobnie dopiero przedsmak zmienności.
Od 5 do 7 proc. mają w tym roku zarobić fundusze obligacji krótkoterminowych oraz papierów korporacyjnych – prognozuje Generali Investments TFI. Z portfeli papierów długoterminowych uczestnicy mogą spodziewać się minimum 5 proc. zysku, ale z szansą wypracowania nawet 9-proc. stóp zwrotu.
Związana przez blisko 20 lat (z dwuletnim okresem w DI Xelion) z Santanderem TFI Marlena Janota niebawem obejmie funkcję prezesa Pekao TFI, numer trzy na krajowym rynku, mającego pod zarządzaniem o 8 mld zł aktywów więcej od Santandera TFI.
O zamkniętych funduszach inwestycyjnych mówi się chyba jeszcze rzadziej niż pokazują one swoje wyniki (najczęściej co miesiąc). Warto jednak zaglądać do tej części rynku TFI, gdzie wielu ekspertów niemal w pojedynkę pracuje nad wynikami klientów.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Zarządzający oceniają, że polskie spółki mogą być atrakcyjną inwestycją w tym roku, ale obligacje skarbowe również.
O ponad 18 proc. urosły w ciągu ubiegłego roku aktywa funduszy inwestycyjnych. Za większością tego wyniku stoi jednak sprzedaż, a nie wyniki z inwestycji, choć te drugie także były udane.
W Polsce wśród inwestorów indywidualnych najpopularniejszymi spółkami w 2024 roku były zdecydowanie firmy technologiczne. W pierwszej dziesiątce najchętniej kupowanych w tym roku akcji jest ich aż siedem.
Środowa sesja na Wall Street przyniosła dalsze wzrosty przekraczające 1% w przypadku spółek technologicznych. W efekcie kontrakt terminowy na S&P500 wyszedł powyżej 6100 pkt. Zdecydowane wzrosty kontynuowane są w Europie, gdzie niemiecki Dax kreśli nowe ekstrema powyżej 21300 pkt.
Ostatnie dni przyniosły przecenę dolara po tym, jak rynki zobaczyły, że nowa administracja USA nie spieszy się z nakładaniem wysokich ceł, czego mocno się obawiano.
Polski Złoty zaskoczył wczoraj niemal wszystkich inwestorów na rynkach finansowych. Do tej pory para EURPLN trzymała się blisko poziomu 4,25 od wielu miesięcy, ale wczoraj doszło do wyraźnego spadku na parze. Złoty stał się najmocniejszy w stosunku do euro od 5 lat.
WIG20 wstrzymał swój rajd na północ. To tylko chwilowa przerwa?
Złoty imponuje siłą. Kurs euro jest najniższej od ponad pięciu lat. Skąd ten ruch?
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie wybicia na PLN przy relatywnie neutralnym zachowaniu eurodolara. Polski złoty kwotowany jest następująco: 4,2215 PLN za euro, 4,0573 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4739 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9952 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,842% w przypadku obligacji 10-letnich.
Po dwóch znakomitych latach dla akcji brokerzy, zarządzający funduszami w większości obstawili rok 2025. Większość prognoz jest bycza, nawet ponad 7 tys. punktów. S&P 500 jest o 15 proc. od przekroczenia tego poziomu. Średnia roczna zmiana w ciągu 30 lat wynosi ok. 10 proc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas