Serce podpowiada kupuj, ale rozum coraz częściej ostrzega

Hossa w pełni, a indeksy co i raz wzbijają się na nowe rekordy. Wyceny spółek, szczególnie w Polsce, jeszcze nie straszą, ale po tak wielu udanych miesiącach miejsca do zwyżek jest coraz mniej.

Publikacja: 20.05.2024 06:00

Serce podpowiada kupuj, ale rozum coraz częściej ostrzega

Foto: AdobeStock

Koń, jaki jest, każdy widzi – tak można podsumować wyniki portfeli asset management, czyli produktów oferowanych zamożnym klientom banków, biur maklerskich i towarzystw funduszy inwestycyjnych, które publikujemy na kolejnych stronach. Stopy zwrotu rzędu kilkudziesięciu procent (najlepszy portfel zarobił w rok ponad 50 proc.) to rzecz jak najbardziej powszechna. Dwucyfrowe zyski przynosiły w tym okresie nawet obligacje. Na dodatek I kwartał jeszcze wyraźnie poprawił te wyniki i pewnie wielu inwestorom na myśl przychodzi pytanie – jak długo tak dobra koniunktura na rynkach może się utrzymać.

U szczytu zwyżek

Według Sebastiana Buczka, prezesa Quercusa TFI i jednego z najbardziej rozpoznawalnych zarządzających – w III kwartale trzeba być gotowym na podwyższoną zmienność. Nic dziwnego, bo przykładowo WIG dotarł już w górny rejon prognoz Quercusa TFI sprzed kilku miesięcy. Ale eksperci Skarbca TFI do polskich akcji nadal mają nastawienie pozytywne, podobnie zresztą jak do spółek zagranicznych. – Na krajowym podwórku oczekujemy znacznej poprawy dynamiki PKB, co powinno wspierać rynkowe wyceny, z naciskiem na małe i średnie spółki. Kolejnymi pozytywnymi aspektami są: wzrost sprzedaży detalicznej, znacząca poprawa realnych wynagrodzeń oraz systematyczne napływy środków do PPK – wymienia Paweł Regulski.

Według zarządzającego Skarbca TFI przewidywane wcześniejsze obniżki stóp procentowych Fedu i EBC versus RPP oraz napływy środków unijnych mogą powodować dalsze umacnianie się polskiej waluty, co zwiększy stopę zwrotu z inwestycji na GPW dla inwestorów zagranicznych. – Realizacja takiego scenariusza wraz z utrzymywaniem się nadwyżki na rachunku obrotów bieżących powinna przyciągać zagraniczny kapitał portfelowy i wspierać wyceny polskich blue chips – twierdzi Regulski. Jak zauważa, pomimo restrykcyjnej polityki monetarnej na świecie nie widać oznak recesji w głównych gospodarkach i realizuje się tzw. scenariusz no landing.

Pałeczka hossy przejęta

Według Kacpra Żaka, zarządzającego portfelami BM BNP Paribas, wskaźniki wycen spółek w USA i Europie zbliżają się do swoich historycznych maksimów, natomiast polskie akcje są nadal notowane na poziomach zbliżonych do swoich historycznych średnich. – BM BNP Paribas od listopada utrzymuje pozytywne nastawienie do polskich akcji. Oceniamy, że wyceny polskich firm, biorąc pod uwagę ich oczekiwane zyski, są nadal atrakcyjne – podkreśla Żak. Jak wspomina, w maju inwestorzy realizują zyski z banków, ale pałeczkę w sztafecie wzrostów przejęły spółki z pozostałych sektorów. – Pozytywny wpływ na notowania miały, lepsze niż oczekiwano jeszcze w ubiegłym roku, prognozy polskiego PKB – mówi Żak. Według Regulskiego – podobnie jak zdaniem Buczka – największym ryzykiem dla światowych rynków jest w dalszym ciągu sytuacja geopolityczna.

Czytaj więcej

Usługa zarządzania aktywami klientów to nie kiosk z pietruszką

Opinie

Nadchodzi czas większej zmienności

Sebastian Buczek, prezes, Quercus TFI

W naszej strategii akcyjnej zakładaliśmy kontynuację pozytywnych tendencji na rynkach w pierwszych miesiącach 2024 r., co udało się zrealizować. WIG osiągnął górny przedział naszej prognozy (83–88 tys. pkt). Nie wykluczamy kolejnych rekordów naszego głównego indeksu w najbliższych tygodniach, ale nie zmieniamy już naszej prognozy.

Zakładamy, że III kwartał upłynie pod znakiem większej zmienności na rynkach akcji zarówno polskim, jak i globalnym. Powodów jest kilka: jest to statystycznie słabszy okres dla inwestorów, dodatkowo w tym roku mamy wybory prezydenckie w USA i cały czas aktualny pozostaje najważniejszy czynnik ryzyka – geopolityka, z agresywną Rosją na czele.

Oczekujemy natomiast utrzymania pozytywnych tendencji na rynku instrumentów dłużnych. Koniec bessy na amerykańskim rynku obligacji nastąpił w październiku 2023 r. Naszym zdaniem inflacja przestała być problemem numerem jeden. Poprawa sytuacji za oceanem w kolejnych kwartałach powinna pomagać również polskim instrumentom, co umożliwi kontynuację dobrej passy naszych funduszy dłużnych, szczególnie jeśli banki centralne rozpoczną proces obniżania stóp. Metale szlachetne są w długoterminowym trendzie wzrostowym, ale po zwyżkach w ostatnich trzech miesiącach złoto i srebro powinny odpocząć. Reasumując, cieszmy się z rekordów wszech czasów na GPW. Hossa na światowych giełdach trwa już ponad 1,5 roku, czyli zaczyna wchodzić w okres dojrzałości. Pomimo to – in plus – wyceny wielu polskich spółek pozostają atrakcyjne, ale – in minus – nie zapominajmy o geopolityce.paan

Obniżka stóp w USA w tym roku jest niepewna

Wojciech Kseń, zarządzający Specjalistyczną Strategią Polskich Obligacji Skarbowych, Caspar AM

W pierwszych miesiącach tego roku inflacja spadła, ale I kwartał minął przede wszystkim w cieniu wzrostu rentowności i dalszego odsuwania oczekiwań obniżek stóp procentowych. Rentowności rosły zresztą zarówno na rynkach światowych, jak i w Polsce, i to spowodowało, że strategie obligacyjne obarczone większym ryzykiem wcale nie okazały się lepsze od ich bezpiecznych odpowiedników. Teraz inflacja jest w celu (2,4 proc.), ale na razie nie warto zachłystywać się sukcesem. Jest niemal pewne – prawie wszyscy ekonomiści są tego zdania – że w II połowie roku inflacja znowu odbije. Pytanie nie dotyczy więc tego, czy to się stanie, ale jak wysokie będzie to odbicie. Prognozy są dość rozbieżne i wahają się między 4,5 a nawet 7 proc. na koniec roku. Przyczyną wzrostu inflacji będzie oczywiście przywrócenie podatku VAT na żywność. Efekt tego powinien nastąpić już wcześniej, ale został odłożony w czasie na skutek wojny cenowej między dwoma wielkimi sieciami handlowymi, które przez jakiś czas, aby przyciągnąć klientów, cen nie podnosiły. To „mrożenie” nie mogło oczywiście trwać wiecznie i dzisiaj zaczyna to już być coraz bardziej w sklepach widoczne. Drugą przyczyną wzrostu cen będzie częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej oraz gazu. Istotnym impulsem do wzrostu inflacji będą także rosnące cały czas płace. Analizy wskazują, że w tym roku ten wzrost wyniesie dobrze powyżej 10 proc., co przy około 5-proc. inflacji oznacza dość dynamiczny realny wzrost płac. Rośnie również konsumpcja, co najbardziej widać w cenach usług, i to także będzie napędzało inflację. No i wreszcie mamy też wysoki wzrost gospodarczy, co z reguły napędza inflację. Prognozy wskazują, że w tym roku polskie PKB urośnie o 3,5 proc. Rynek spodziewa się, że niebawem EBC obniży stopy procentowe. Inna jest natomiast sytuacja USA, gdzie obniżki są cały czas odsuwane i wcale nie jest pewne, że ostatecznie one w tym roku nastąpią. Wiadomo natomiast, że w Polsce RPP raczej na pewno nie obniży stóp w tym roku. Rynek oczekuje natomiast, że w przyszłym roku będą w Polsce cztery obniżki, a stopy spadną o 1 pkt proc.

Tworząc naszą Specjalistyczną Strategię Polskich Obligacji Skarbowych, zakładaliśmy ograniczenie do minimum zarówno ryzyka kredytowego, jak i ryzyka stopy procentowej. Strategia opiera się na detalicznych obligacjach skarbowych, co pozwala osiągnąć ten cel, ale daje naszym klientom dodatkowe korzyści, przede wszystkim w postaci ochrony przed inflacją. Większość portfela jest zainwestowana w obligacje indeksowane inflacją, które już po pierwszym roku mają kupon równy inflacji plus marżę. W obecnych warunkach daje to szansę na atrakcyjne oprocentowanie w średnim terminie.paan

Stopy zwrotu strategii asset management - tabela część 1

Stopy zwrotu strategii asset management - tabela część 2

Fundusze inwestycyjne
Donald Trump wchodzi na scenę. Co dalej z amerykańskimi akcjami?
Fundusze inwestycyjne
To będzie lepszy rok funduszy obligacji długoterminowych
Fundusze inwestycyjne
Marlena Janota przejmie sterowanie Pekao TFI
Fundusze inwestycyjne
Co w FIZ-ach piszczy. Znani zarządzający tłumaczą wyniki
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Fundusze inwestycyjne
Santander TFI: polskie akcje to dobry wybór
Fundusze inwestycyjne
Rynkowi funduszy mocno przybyło, głównie dzięki wpłatom inwestorów