Zryw kupujących złoto nie potrwał długo

Fundusze surowców już od blisko dwóch lat miesiąc w miesiąc obsługują głównie umorzenia. Nie zmienił tego nawet marzec, kiedy zyskiwały zarówno surowce energetyczne, jak i metale szlachetne. Te drugie przeprowadziły jeszcze większy rajd w kwietniu, ale ostatnie dni to już czas wyraźnej realizacji zysków. Fundusze metali szlachetnych w okresie ostatnich czterech tygodni są najsilniejszymi produktami, ale w tym tygodniu ich wyceny się obniżą.

Publikacja: 24.04.2024 06:00

Zryw kupujących złoto nie potrwał długo

Foto: Adobestock

– W ostatnich tygodniach rynek obawiał się nasilenia konfliktu na Bliskim Wschodzie, co skutkowało zwiększonymi zakupami złota. Obecnie wygląda na to, że konflikt na linii Iran–Izrael nie będzie się już zaostrzał, a przynajmniej taką narrację przyjęli uczestnicy rynku – tłumaczy Konrad Ogrodowicz, zarządzający Superfund TFI.

Podobnie oczy na Bliski Wschód kieruje Rafał Grzeszczyk, zarządzający Uniqi TFI. – Wysoka zmienność złota wynika z napięć geopolitycznych na rynku globalnym. Kluczowa tutaj jest konfrontacja pomiędzy Izraelem a Iranem oraz ryzyko rozlania się konfliktu Izraela z Palestyńczykami mieszkającymi w Strefie Gazy na cały region. Wyższe ryzyko polityczne zawsze przekłada się na zwyżki złota – podkreśla Grzeszczyk. Zarządzający Uniqi TFI przypomina też, że początek roku przyniósł zimny prysznic tym, którzy oczekiwali szybkich obniżek stóp procentowych w USA. – Lepsze dane z gospodarki amerykańskiej, takie jak sprzedaż detaliczna czy wysoka dynamika wynagrodzeń w połączeniu z wyższymi od oczekiwań odczytami inflacji, są sygnałem, że na obniżki stóp rynek będzie musiał poczekać dłużej, niż wcześniej zakładał. Najlepszym otoczeniem dla złota jest wysoka inflacja przy niskich stopach procentowych – przypomina Grzeszczyk. Jak dodaje, atrakcyjność złota maleje w środowisku wysokich rentowności obligacji.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Fundusze inwestycyjne
Cisza po burzy? Jak na razie wiatry wciąż się zrywają
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Fundusze inwestycyjne
Akcje czy obligacje? Fundusz mieszany może być strzałem w dziesiątkę
Fundusze inwestycyjne
Nieco niższy popyt na rządowe papiery dłużne
Fundusze inwestycyjne
Borys, Stadnik i Włoch w Radzie IZFiA
Fundusze inwestycyjne
Marcowy wzrost surowców, ale i polskie akcje błysły
Fundusze inwestycyjne
Jak TFI pudrują ofertę funduszy