Dla porównania, w III kwartale fundusze rynku pieniężnego pozyskały łącznie 253 mld euro, w tym 206 mld euro w USA. Eksperci EFAMA tłumaczą, że wielu amerykańskich inwestorów przyciągnęła wyższa stopa zwrotu oferowana przez fundusze rynku pieniężnego w porównaniu z depozytami bankowymi.

Łączne aktywa netto światowych funduszy inwestycyjnych wzrosły w IV kwartale ubiegłego roku w euro o 4,2 proc., do 67 bln euro. Liczone w dolarach amerykańskich aktywa netto wzrosły o 8,7 proc. w wyniku osłabienia USD do EUR. Liczone w walucie lokalnej aktywa netto dwóch największych rynków funduszy, w Stanach Zjednoczonych i Europie, wzrosły odpowiednio o 8,7 proc. i 4,8 proc.

Na całym świecie fundusze długoterminowe przyciągnęły w IV kwartale 340 mld euro wobec 99 mld euro w II kwartale 2023 r. Stany Zjednoczone oraz region Azji i Pacyfiku odnotowały sprzedaż netto na poziomie odpowiednio 175 mld euro i 120 mld euro w porównaniu z 32 mld euro w Europie.

Fundusze akcji z kolei zanotowały znaczną poprawę sprzedaży z 62 mld euro w III kwartale do 186 mld euro w ostatnich trzech miesiącach zeszłego roku. Największą sprzedaż funduszy akcji zarejestrowano w USA (127 mld euro wobec 21 mld euro w Chinach i 18 mld euro w Japonii). Z drugiej strony w Europie w dalszym ciągu w funduszach akcji przeważały umorzenia, tym razem sięgające 5 mld euro netto. Kapitał płynął za to do funduszy obligacji, które przyciągnęły 141 mld euro w porównaniu z 99 mld euro w III kwartale. Najwięcej napływów w tej grupie było w Chinach (57 mld euro), USA (50 mld euro) i Europie (35 mld euro). Wszędzie w IV kwartale fundusze mieszane głównie umarzały jednostki, choć na nieco mniejszą skalę niż w III kwartale. Tym razem odpływy netto sięgnęły 65 mld euro wobec 87 mld euro w poprzednim kwartale. paan