– Nowy rok to nowe szanse i możliwości. Oczywiście konsekwentnie dążymy do systematycznego rozwoju, nie boimy się nowych wyzwań, których w ostatnich czasach, szczególnie wśród TFI nienależących do grup bankowych, nie brakuje – przyznaje Piotr Rzeźniczak, prezes Esaliens TFI. – W ramach oferty funduszy Esaliens TFI planujemy umacniać swoją pozycję zarówno w zakresie rozwiązań dedykowanych programom emerytalnym, w których od lat się specjalizujemy, stawiając na długoterminowość oszczędzania na cele emerytalne i nie tylko, jak i innych rozwiązań kierowanych do inwestorów indywidualnych zainteresowanych nowymi możliwościami inwestycyjnymi, takimi jak fundusze ukierunkowane na megatrendy czy oparte na w konkretnych branżach bądź sektorach – tłumaczy Rzeźniczak.
Jak zapowiada, ciekawe rozwiązania inwestycyjne będą również wynikiem strategicznego partnerstwa Esaliens TFI z grupą Franklin Templeton. Jednym z pierwszych owoców tej współpracy jest uruchomiony w listopadzie 2022 r. nowy subfundusz – Esaliens Infrastruktury. – Poprzez subfundusz bazowy inwestuje on na rynku rozwiązań infrastrukturalnych w państwach grupy G7 (głównie w USA, ale też w Wielkiej Brytanii, Japonii, Niemczech, Francji, Włoszech i Kanadzie), a także w innych państwach rozwiniętych lub na rynkach wschodzących. Subfundusz bazowy inwestuje szeroko przede wszystkim w sektory mediów, transportu, komunikacji czy infrastruktury społecznej i komunalnej. Dzięki temu pozwala na wyjątkowe, trudne do odwzorowania przez rodzimych zarządzających, wykorzystanie potencjału korzyści wynikających z rozwoju cywilizacyjnego i wzrostu globalnych inwestycji – mówi prezes Esaliens TFI. Jak dodaje, w planach jest także uruchomienie zamkniętego funduszu inwestującego na rynku instrumentów dłużnych, który daje potencjał atrakcyjnych zysków, wynikający z uwzględnienia w portfelu również wyselekcjonowanych obligacji korporacyjnych. –
Promowany przez nas w 2023 r. będzie również fundusz, także w formule produktu zamkniętego, specjalizujący się w branży rozrywki elektronicznej, w tym gamingu – zaznacza Rzeźniczak.
W tym roku wiele TFI stawia na rozwój funduszy typu ESG. W grupie tej jest Esaliens TFI. – W kręgu naszych zainteresowań są również rozwiązania ukierunkowane na obszar ESG, stanowiące dalsze wzmocnienie pozycji Esaliens TFI na rynku „zielonych” inwestycji. Już teraz umożliwiamy ekspozycję aż na cztery fundusze, które zgodnie z prawem unijnym są oznaczone jako jasnozielony produkt inwestycyjny – wskazuje Rzeźniczak.
Według danych IZFiA Esaliens TFI na koniec listopada 2022 r. miało pod zarządzaniem 2,6 mld zł aktywów, czyli o 12 proc. mniej w porównaniu z końcem 2021 r. Udział firmy w rynku TFI w tym czasie się nie zmienił i sięgał 0,97 proc. paan