Mijający rok upłynie zapewne pod znakiem przewagi odpływów z funduszy inwestycyjnych na całym świecie w odróżnieniu od 2021 r., który z kolei był wyjątkowo pomyślny dla branży. Za słabszy wynik mijającego roku odpowiada głównie II kwartał, gdy inwestorzy zamienili jednostki funduszy na gotówkę w wysokości 157 mld euro. Kolejny kwartał przyniósł przewagę odpływów, ale sięgającą już tylko 35 mld euro. Jak dotąd tylko I kwartał branża funduszy mogła zaliczyć do udanych, ale przewaga wypłat po dziewięciu miesiącach sięga aż 100 mld euro.
Co ciekawe, III kwartał, mimo przewagi odpływów, przyniósł lekki wzrost aktywów pod zarządzaniem. Z końcem półrocza w funduszach znajdowało się 61,99 bln euro, zaś na koniec września było to 62,02 bln euro. Przypomnijmy jednak, że rok 2021 fundusze kończyły, zarządzając 67,34 bln euro aktywów netto.
W strukturze aktywów dominują fundusze akcji, w których znajduje się 41,7 proc. wszystkich oszczędności. Na kolejnym miejscu są fundusze obligacji, które mają pod zarządzaniem 19,4 proc. wszystkich aktywów, a dalej fundusze mieszane, z 16,3-proc. udziałem w rynku. Za nimi plasują się fundusze rynku pieniężnego, w których inwestorzy trzymają 13,7 proc. oszczędności. To tych produktów pozbywano się najczęściej w I kwartale przy dodatnim saldzie sprzedaży funduszy akcji. Kolejne kwartały przyniosły jednak większe umorzenia z funduszy akcji oraz przewagę wpłat do funduszy rynku pieniężnego.paan