Przypomnijmy, że październik był trzynastym z rzędu miesiącem, w którym przeważały odpływy z funduszy inwestycyjnych. Odpowiadają za to głównie fundusze dłużne, które od ponad roku przynosiły głównie straty inwestorom przez silne wzrosty rentowności obligacji. Część bardziej ostrożnych klientów w ostatnim czasie zapewne woli zdecydować się na lokatę oferowaną przez bank. Odpływy z funduszy (ponad 23 mld zł umorzeń netto od początku roku) wraz z ciężką sytuacją rynków sprawiły, że w ciągu dziesięciu miesięcy tego roku aktywa w TFI stopniały o ponad 13 proc., do niecałych 262 mld zł.

Wraz z ubywającym kapitałem spada także liczba klientów TFI. Tylko pięć towarzystw może pochwalić się wzrostem liczby klientów (bez PPK) w III kwartale. Najlepiej ten okres wykorzystało Caspar TFI, które niedawno przeniosło się z NewConnect na główny parkiet. Liczba inwestujących z Casparem TFI wzrosła między lipcem a wrześniem o 4,7 proc., do 1,5 tys. osób. Był to również udany okres dla Uniqi TFI oraz Skarbca TFI – w obu przypadkach liczba klientów bez PPK powiększyła się o ponad 2 proc., odpowiednio do 11,7 tys. osób i 74 tys. osób. Oba te towarzystwa oferują PPK, ale to Uniqa TFI odnotowała wyższy wzrost liczby klientów ogółem (z PPK jest to 127,8 tys. klientów – czyli ponad dziesięciokrotnie więcej niż bez PPK).

Z końcem września najwięcej klientów bez PPK miało PKO TFI i było to ponad 700 tys. osób (a z PPK ponaddwukrotnie więcej). Na drugim miejscu utrzymało się NN Investment Partners TFI z sumą 340 tys. klientów (z PPK jest ich 485 tys.). Pierwszą trójkę zamyka Pekao TFI z 313 tys. osób (z PPK jest ich 437 tys.). W ogólnej klasyfikacji wysoko jest także TFI PZU z 882 tys. wszystkich klientów. paan