O ile na początku tego roku za pogorszeniem wyników sprzedaży funduszy inwestycyjnych na kontynencie odpowiadały produkty dłużne, o tyle w ostatnich miesiącach wśród klientów zmieniło się nastawienie do funduszy akcji. W czerwcu i lipcu saldo sprzedaży znalazło się odpowiednio 17 mld oraz 22 mld euro na minusie. Słaby wynik w lipcu sprawił nawet, że wynik sprzedaży funduszy akcji od początku roku znalazł się blisko 15 mld euro pod kreską. Tym samym jedyną kategorią funduszy, które nadal notują dodatni wynik sprzedaży w tym roku, zostały fundusze mieszane, do których w ciągu siedmiu miesięcy tego roku popłynęło niemal 49 mld euro. W samym lipcu fundusze wielu klas aktywów znalazły się niewiele (4 mld euro) na minusie, co oznaczało utrzymanie trendu z wcześniejszych dwóch miesięcy.

Najsłabsze wyniki sprzedaży w tym roku mają fundusze rynku pieniężnego, z których uciekło 133 mld euro. Klienci wycofywali jednak kapitał głównie w I kwartale. W samym styczniu przewaga umorzeń wyniosła aż 59 mld euro, natomiast w lutym 45 mld euro. W II kwartale sytuacja funduszy rynku pieniężnego wyglądała już lepiej, zaś w lipcu produkty te wyszły nawet nad kreskę, przyciągając 2 mld euro. Podobnie dobrym miesiącem w tym roku był tylko kwiecień. Co ciekawe, dla funduszy obligacji lipiec był najlepszym miesiącem w tym roku pod względem sprzedaży. Dotąd z funduszy tych uciekało miesięcznie minimum 12 mld euro, a nawet 36 mld euro (w czerwcu). Tymczasem w lipcu wpłaty do tych produktów przeważyły wypłaty o 1 mld euro.

„Odpływy netto ustąpiły w lipcu w funduszach obligacji i rynku pieniężnego. Jednak pomimo odbicia na rynkach akcji odpływ netto z funduszy akcji pogorszył się w lipcu w związku z obawami inwestorów o perspektywy wzrostu gospodarczego – komentuje Bernard Delbecque, ekspert EFAMA.

Tymczasem z amerykańskiego rynku funduszy mamy już dane za sierpień. Okazuje się, że po czterech miesiącach z przewagą umorzeń w sierpniu do funduszy trafiło łącznie o 4,8 mld dolarów więcej niż wypłynęło. Tu fundusze akcji znalazły się pod kreską, choć między majem a lipcem klienci dopisywali. W sierpniu wycofano z nich 6,2 mld dolarów. Co ciekawe, fundusze pasywne przyciągnęły około 11 mld dolarów, zaś fundusze zarządzane aktywnie musiały obsłużyć umorzenia w wysokości 17 mld dolarów. Do udanego wyniku napływów w poprzednim miesiącu dołożyły się także fundusze obligacji, gdzie wpłacono 13,2 mld euro. Był to pierwszy miesiąc z przewagą napływów od grudnia 2021 r. paan