Spore wahania notowań funduszy dłużnych sprawiły, że znacząco wzrosły ich wskaźniki ryzyka, które nieraz są wyższe niż w funduszach mieszanych. Z drugiej strony zwyżki SRRI nie objęły wszystkich funduszy dłużnych. Odporne na to są niektóre produkty papierów korporacyjnych. Dlaczego?
Widać pole do rewizji
W ostatnich kilkunastu miesiącach SRRI dla funduszy dłużnych wyraźnie wzrosły w związku z rzadko spotykaną zmiennością na rynku długu. Przypomnijmy, że rok 2021 był czasem, kiedy rentowności polskich obligacji skarbowych osiągnęły dno, po czym rozpoczęły rajd w górę, trwający do połowy czerwca tego roku. W samym 2021 r. oprocentowanie papierów dziesięcioletnich wzrosło o 2,4 pkt proc. Z kolei w tym roku zwyżka sięga obecnie 3,1 pkt proc., przy czym czerwcowy szczyt wypadł blisko 4,5 pkt proc. powyżej poziomu zamknięcia 2021 r. Rentowności oczywiście dynamicznie rosną, ale i ruchy na południe nieraz są bardzo silne – w lipcu dochodowość papierów dziesięcioletnich skurczyła się o 1,3 pkt proc. W ostatnich dniach znów jednak skala wzrostu znacząco wzrosła i zaczyna przypominać to, co działo się w połowie sierpnia po kolejnych wyższych od prognoz odczytach inflacji.
SRRI to dość prosty wskaźnik, mierzący zmienność notowań jednostek funduszy inwestycyjnych. Jest wyliczany na podstawie odchylenia standardowego tygodniowych stóp zwrotu funduszu w okresie ostatnich pięciu lat. Poziom ryzyka prezentowany jest w skali numerycznej od 1 do 7. TFI na bieżąco dokonują obliczeń tego wskaźnika i jeśli przez 17 kolejnych tygodni wartość SRRI jest inna od dotychczas publikowanej, to należy ją zmienić. Jak więc widać, wskaźniki SRRI reagują na spore zmiany na rynkach oczywiście z opóźnieniem, i to całkiem sporym.
Warto zauważyć, że obecnie mamy już przykłady funduszy dłużnych z SRRI na poziomie 4 i są to PZU Papierów Dłużnych POLONEZ, Generali Obligacje Aktywny, Noble Fund Obligacji. Dla porównania kilka funduszy mieszanych ma SRRI o 1 pkt niższe, a zdarzają się nawet i takie z miarą ryzyka na poziomie 2.
Wspomniane fundusze należą do grupy obligacji skarbowych długoterminowych i łącznie stanowią 12 proc. wszystkich tego typu produktów. Pozostałe 88 proc. funduszy z tej grupy ma SRRI na poziomie 3. Podobnie w grupie funduszy dłużnych uniwersalnych długoterminowych aż 89 proc. ma SRRI sięgające 3, zaś pozostałe 11 proc. w skali ryzyka sięga 2.