W maju większość głównych grup funduszy znalazła się pod kreską, ale przynajmniej uczestnicy funduszy dłużnych spali nieco spokojniej niż przez wiele poprzednich miesięcy.
Wpadki funduszy akcji
Szczególnie początek zeszłego miesiąca był trudny dla inwestorów, i to zarówno na rynkach akcji, jak i obligacji. Z czasem atmosfera się poprawiła, choć żadna z bardziej ryzykownych kategorii funduszy nie zdołała średnio wyjść nad kreskę. W związku z tym od początku roku z wyjątkiem funduszy surowców mamy komplet czerwieni.
W samym maju jednak wspomniane fundusze surowców zachowały się bardzo kiepsko. Grupa produktów opartych na metalach szlachetnych straciła przeciętnie 6,1 proc., natomiast stopy zwrotu pojedynczych funduszy mocno się od siebie różniły. Jak wynika z danych serwisu Analizy.pl, najsłabiej wypadł Allianz Akcji Rynku Złota, który w jeden miesiąc stracił ponad 10 proc. Fundusz ten skupia się na inwestycjach w akcje spółek wydobywczych, które z reguły reagują znacznie mocniej od ruchów cen samego kruszcu. Po drugiej stronie (biorąc pod uwagę produkty dla drobnych inwestorów) znalazł się z kolei Quercus Gold, opierający się na kontraktach terminowych na złoto – strata miesięczna to nieco ponad 3 proc.
Wszystkie grupy funduszy akcji oraz mieszane przeciętnie w maju traciły, spadki te jednak w większości były umiarkowane. Na dole tabeli znalazły się m.in. fundusze akcji europejskich rynków wschodzących, ale także i amerykańskich. W tej drugiej grupie zdarzyły się jednak niemiłe potknięcia, jak Santander Prestiż Akcji Amerykańskich, którego jednostki straciły aż 16,3 proc. Jeszcze więcej, bo o 20,9 proc., spadły notowania Skarbca Spółek Wzrostowych, należącego do grupy akcji rynków rozwiniętych. Ten najlepszy fundusz poprzedniego roku (122 proc. zysku) po pięciu miesiącach tego roku jest niemal 54,7 proc. pod kreską.