Jacek Sasin i Janusz Kowalski proponują zmiany dla inwestorów giełdowych

Posłowie PiS Jacek Sasin i Janusz Kowalski przedstawili projekt ustawy, który ma zachęcić Polaków do długoterminowych inwestycji na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Publikacja: 11.09.2024 13:02

Były wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin (P) oraz były wiceminister aktywów państ

Były wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin (P) oraz były wiceminister aktywów państwowych i wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski (L) w lutym 2020 roku.

Foto: PAP, Mateusz Marek

ala

Były wicepremier Jacek Sasin i były wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski w gabinecie Mateusza Morawieckiego zaprezentowali w środę, 11 września, rozwiązania podatkowe, które mają zachęcić Polaków do długoterminowych inwestycji na polskim rynku giełdowym. Z przedstawionego przez polityków PiS projektu ustawy wynika, że chodzi przede wszystkim o wprowadzenie mechanizmu tzw. loss carry back.

Na czym polega ten mechanizm, wyjaśnili zwięźle posłowie w nagraniu opublikowanym na portalu X.

Czytaj więcej

Rachunków maklerskich wciąż przybywa. XTB podbija statystyki

Posłowie PiS Jacek Sasin i Janusz Kowalski zachęcają do inwestycji na GPW

– W 2023 roku zapłaciłeś 19 000 złotych podatku od 100 000 złotych zysku ze sprzedaży akcji, ale w 2024 roku zanotowałeś stratę 100 000 złotych inwestując na giełdzie, którą możesz rozliczyć w ciągu kolejnych 5 lat naprzód z twoich przyszłych zysków – wskazał Jacek Sasin.

– Ale my proponujemy wprowadzenie mechanizmu loss carry back polegającego na tym, że możesz do 50 proc. wartości poniesionej straty w 2024 roku pomniejszyć dochód z 2023 roku, czyli z zapłaconych 19 000 złotych podatku możesz odzyskać 9 500 złotych – zaznaczył Janusz Kowalski.

Jak wyjaśnili posłowie w uzasadnieniu projektu ustawy, „proponowane rozwiązania mają na celu promocję długoterminowych inwestycji na polskim rynku giełdowym”. Obecnie bowiem podatek dochodowy od osób fizycznych zakłada traktowanie dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia akcji oraz z dywidend jako pochodzących z odrębnych źródeł. Z tego wynika, że strata poniesiona w ramach jednej z kategorii nie może być podstawą do obniżenia dochodu w innej.

Druga z proponowanych przez posłów PiS zmian ma na celu doprowadzenie do sytuacji, „w której przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym będzie realny, a nie tylko nominalny przyrost zainwestowanych środków. Rozwiązania, promujące długotrwałe posiadanie aktywów są już teraz obecne w polskim prawie podatkowym w odniesieniu do sprzedaży nieruchomości”.

Finanse
MF zaoferuje obligacje za 10-20 mld zł na 2 przetargach sprzedaży w XI, możliwy 3. przetarg
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Finanse
Dyrektorom finansowym przybywa wyzwań, w tym tych związanych z ryzykiem
Finanse
Rekordowa liczba krótkich pozycji. Co to oznacza dla polskiej giełdy?
Finanse
Zagranica gra na spadki na GPW. Rekordowa liczba shortów i co z niej wynika
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Finanse
PFR stawia na wspieranie inwestycji, także ekspansji zagranicznej firm
Finanse
Cavatina Holding zdecydował o emisji obligacji serii P2024C o wartości nom. do 25 mln zł