Zakaz dla Deloitte. Takiej sytuacji w historii polskiego audytu jeszcze nie było

Spora część rynku przyznaje, że nie wie, czy jeden z największych graczy, Deloitte Audyt, może nadal działać. Jak rzeczywiście wygląda sytuacja?

Publikacja: 13.12.2023 21:00

Deloitte wchodzi w skład tzw. wielkiej czwórki razem z EY, KPMG i PwC.

Deloitte wchodzi w skład tzw. wielkiej czwórki razem z EY, KPMG i PwC.

Foto: Fot. mat. prasowe

Polska Agencja Nadzoru Audytowego nie odpuszcza. Odwołała się od postanowienia sądu, ale na razie decyzja o wstrzymaniu trzyletniego zakazu dla firmy Deloitte Audyt pozostaje w mocy.

Zawirowania związane z karą dla Deloitte Audyt po aferze GetBacku raczej szybko się nie zakończą. Akta sprawy wraz z zażaleniem złożonym przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego na decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego trafiły do Naczelnego Sądu Administracyjnego – dowiedział się „Parkiet”.

Legislacyjny maraton

Uporządkujmy fakty: kilka miesięcy temu PANA nałożyła na Deloitte Audyt karę trzyletniego zakazu badania sprawozdań finansowych. Jednak w październiku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał wykonanie decyzji Agencji. Uzasadnił to tym, że późniejsze ewentualne uchylenie decyzji PANA przez sąd administracyjny nie miałoby już dla skarżącej spółki istotnego znaczenia. To de facto otworzyło jej drogę do prowadzenia normalnej działalności. Przy czym w tzw. międzyczasie część jej klientów (w tym największa polska spółka giełdowa, Orlen) zdecydowała się na zmianę firmy audytorskiej. Okazuje się, że PANA z decyzją WSA się nie zgadza.

– Polska Agencja Nadzoru Audytowego 26 października złożyła zażalenie na postanowienie Sądu z 18 października 2023 r. wstrzymujące wykonanie zaskarżonej decyzji w zakresie nałożenia kary zakazu świadczenia usług objętych standardami wykonywania zawodu – poinformował nas Dominik Niewirowski, zastępca kierownika sekretariatu Wydziału Informacji Sądowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Ruch PANA nie zmienia jednak faktu, że wcześniejsza decyzja WSA pozostaje w mocy. Deloitte ocenia, że kara Agencji pozostaje bez precedensu w kontekście podejścia regulatorów do nakładania kar na audytorów w innych krajach europejskich. Katarzyna Nowak z biura prasowego podkreśla, że Deloitte podtrzymuje deklarację obrony dobrego imienia firmy i jej pracowników.

Milcząca Agencja

Nadzór nad polskim rynkiem audytu sprawuje PANA, której prezesem jeszcze do niedawna był Marcin Obroniecki. Jednak w zeszłym miesiącu zrezygnował ze stanowiska. Zastąpił go Piotr Patkowski. Agencja na temat Deloitte się nie wypowiada, bo nie pozwalają jej na to przepisy. – Ze względu na regulację art. 95 ustawy o biegłych rewidentach, PANA nie może udzielać informacji o toczących się postępowaniach administracyjnych i sądowo-administracyjnych – potwierdza Radosław Różycki z biura prasowego PANA. Obroniecki nie krył, że przepisy te są kuriozalne i dla dobra rynku i opinii publicznej byłoby lepsze podawanie informacji dotyczących chociażby ukaranych podmiotów. W efekcie o decyzji PANA większość osób dowiedziała się z mediów (jako pierwszy poinformował o niej „Parkiet”).

Deloitte należy do tzw. wielkiej czwórki, czyli największych firm audytorsko-konsultingowych działających w Polsce. Oprócz Deloitte są to EY, KPMG i PwC. Na wielką czwórkę przypada ponad 81 proc. całego rynku oraz 71 proc. audytu. W 2022 r. łączne przychody Deloitte Audyt przekroczyły 1,3 mld zł.

Finanse
Klesyk wraca do PZU. NWZ spółki powołało go do rady nadzorczej
Finanse
Przemysław Tychmanowicz zastępcą redaktora naczelnego „Parkietu”
Finanse
SBB: czas na walkę z kredytami złotowymi
Finanse
Polska na 11 miejscu pod względem rezerw złota
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Finanse
System WATS zapewni rynkowi emocje w nowym roku
Finanse
Hossa nie ma większych przeszkód, ale będzie kapryśna