Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 13.02.2025 15:30 Publikacja: 04.12.2023 21:00
Foto: Adobestock
Wiele działań i wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego budziło kontrowersje i zarzuty o upolitycznienie tej instytucji. Dość wspomnieć wizytę w siedzibie PiS na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie czy niespodziewane, głębokie obniżki stóp procentowych NBP tuż przed wyborami. Do tego doszły zarzuty o zbyt słabą reakcję na wybuch inflacji. Adam Glapiński od dawna odpiera te zarzuty. Do obrony prezesa włączył się też zarząd banku centralnego.
– Działania NBP w latach 2020–2023 uratowały nasz kraj przed zapaścią gospodarczą, a następnie zdusiły inflację będącą przede wszystkim rezultatem pandemii covid oraz polityki Rosji. Wobec powyższego postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu byłoby ukaraniem za przykładne wykonywanie jego obowiązków – czytamy w liście otwartym upublicznionym w poniedziałek, który do marszałka Sejmu Szymona Hołowni skierowali członkowie zarządu banku centralnego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Krajowe indeksy akcji i złoty zachowują się w tym roku tak, jakby nic nie było ich w stanie zatrzymać. W gorszej sytuacji są inwestorzy na rynku obligacji, które znów są pod presją. Oczekiwania na cięcia stóp procentowych w USA się przesuwają.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda 13 lutego pierwszy werdykt w sprawie ewentualnego unieważnienia kosztów polskiego kredytu konsumenckiego. Na wyrok TSUE z zapartym tchem czekają kredytobiorcy i banki. Pierwszy wyrok mają już Słowacy.
Przybywa zagranicznych funduszy, które grają na spadek cen akcji polskich firm. Obecnie w rejestrze publikowanym przez KNF widać aż 20 krótkich pozycji. Najchętniej shortowane są CD Projekt, Dino oraz JSW.
Większe limity wpłat w ramach IKZE, ograniczenie podatku Belki oraz podatku miedziowego czy też fundusz deep tech – plany rządu ciepło zostały przyjęte przez rynek, chociaż w większości przypadków wciąż brakuje konkretów.
BM ING BSK, tak jak i inni pośrednicy, zdecydowało o obniżeniu opłat na rynku ETF-ów. Czy popularność tych instrumentów wzrośnie?
W razie niewykonania obowiązku informacyjnego bank (lub pożyczkodawca) może zostać pozbawiony prawa do odsetek. Może tak być nawet wtedy, gdy indywidualna waga naruszenia tego obowiązku i jego konsekwencje dla konsumenta będą się różnić w zależności od przypadku - to sedno czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w pierwszej polskiej sprawie dotyczącej „darmowego” kredytu.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda 13 lutego pierwszy werdykt w sprawie ewentualnego unieważnienia kosztów polskiego kredytu konsumenckiego. Na wyrok TSUE z zapartym tchem czekają kredytobiorcy i banki. Pierwszy wyrok mają już Słowacy.
W końcówce ubiegłego roku grupa kapitałowa poniosła 6,3 mln zł straty netto. Niezależnie od tego musi zabiegać o utrzymanie ważności koncesji na obrót paliwami ciekłymi oraz zwiększać przeładunki LPG.
Inflacja konsumencka w USA przyspieszyła z 2,9 proc. w grudniu do 3 proc. w styczniu, podczas gdy średnio spodziewano się, że pozostanie ona na grudniowym poziomie. Ceny wzrosły w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,5 proc., po zwyżce o 0,4 proc. Oczekiwano wzrostu o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca.
Kwestia amerykańskich ceł na kolejne grupy produktów i kraje wpływa na oczekiwaną ścieżkę stóp procentowych Rezerwy Federalnej.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w Polsce wyniosło w IV kwartale 8477,21 zł – podał GUS. To oznacza wzrost o 12,4 proc. rok do roku, już drugi raz z rzędu poniżej prognozy NBP.
Mija rok od czasu gdy wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak interweniował w KNF w sprawie Kernela i obiecywał, że nie zostawi tej sprawy. Ta jednak ucichła. Natomiast problem inwestorów pozostał.
Rada Polityki Pieniężnej znów nie zmieniła stóp. Zmiany stawki WIBOR 6M sugerują, że w najbliższych sześciu miesiącach również nie ulegną zmianie. Ale rynek kontraktów terminowych przewiduje spadek stóp o 0,75 pkt proc. w tym roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas