Światowe rynki otworzyły się na polskich ekspertów

Wall Street, londyńskie City czy też arabska giełda Tadawul – w każdym z tych miejsc można znaleźć Polaków, którzy robią dzisiaj międzynarodową karierę.

Publikacja: 31.08.2023 21:00

Krzysztof Walenczak (na zdjęciu) odpowiada dzisiaj za bankowość inwestycyjną i korporacyjną Societe

Krzysztof Walenczak (na zdjęciu) odpowiada dzisiaj za bankowość inwestycyjną i korporacyjną Societe Generale na Wall Street. Na giełdzie w Arabii Saudyjskiej pracują m.in. Michał Kobza czy Filip Duszczyk, którzy przez lata związani byli z GPW.

Foto: materiały prasowe

Michał Kobza

Michał Kobza

Fot. mat. prasowe

Rynki zagraniczne kuszą już nie tylko polskich inwestorów, ale także polskich ekspertów rynków kapitałowych. Ci potrafią odgrywać istotne role w zagranicznych firmach i instytucjach. Pewnie jeszcze za wcześnie, by mówić o Polsce jako kuźni talentów, ale wstydzić się też już nie mamy czego.

Filip Duszczyk

Filip Duszczyk

Robert Gardzinski

Świat otwarty na Polaków

Na kontynuację kariery na zagranicznym rynku zdecydował się już jakiś czas temu Krzysztof Walenczak, jeden z bardziej rozpoznawalnych fachowców rynku kapitałowego w Polsce. W przeszłości był m.in. wiceministrem Skarbu Państwa i zasłynął m.in. wieloma giełdowymi transakcjami prywatyzacyjnymi. W 2012 r. związał się z francuską grupą Societe Generale, gdzie powierzono mu funkcję dyrektora zarządzającego na Polskę. W ubiegłym roku Walenczak wykonał jednak milowy krok. Zamienił Warszawę na Nowy Jork (pracował tam już w latach 2002–2007 w Lehman Brothers). Dziś pracuje na Wall Street, gdzie w ramach grupy Societe Generale odpowiada za bankowość inwestycyjną i korporacyjną firmy (w Polsce jego obowiązki przejął Krzysztof Dąbrowiecki).

Wysoko postawieni Polacy na Wall Street nadal są jednak ewenementem. Nie brakuje natomiast przykładów innych zagranicznych karier. W ostatnich latach popularnym kierunkiem stała się Arabia Saudyjska. Tamtejszy rynek prężnie się rozwija i ma duże aspiracje. Kilka lat temu skusił on innego, uznanego specjalistę rynkowego Grzegorza Zawadę. Na tamtejszej giełdzie Tadawul powierzono mu funkcję dyrektora odpowiedzialnego za realizację strategii oraz nowe pomysły strategiczne i ich wdrażanie. Zawada w Arabii nie zagrzał zbyt długo miejsca. Przetarł natomiast szlaki innym ekspertom z naszego rynku.

Giełda z Arabii czerpie głównie z zasobów naszej giełdy. Do Rijadu przeniósł się m.in. Michał Kobza, który stał na czele działu rozwoju rynku GPW. Dzisiaj oprócz niego pracuje tam także Filip Duszczyk czy też Peter Niklewicz, który przez lata był reprezentantem GPW w Londynie.

Londyn wciąż pozostaje miejscem, które przyciąga Polaków. Od wielu lat pracuje tam chociażby Przemysław Nowak. Związany był on z londyńskimi oddziałami takich firm jak RBS, Nomura, a od ponad dziesięciu lat pracuje dla grupy inwestycyjnej Capital Group. W Londynie w globalnej firmie zarządzającej aktywami PGIM pracuje Magdalena Polan. W stolicy Wielkiej Brytanii pracuje też Konrad Malinowski, trader w firmie Mako Trading.

Patrząc w przeszłość i kariery Polaków za granicą, warto też przywołać postać Ludwika Sobolewskiego, który po tym, jak odszedł ze stanowiska prezesa GPW, objął funkcję szefa giełdy w Rumunii (obecnie Sobolewski znów głównie związany jest z rynkiem polskim).

Szukanie okazji

Polscy eksperci rynku kapitałowego pracujący poza granicami naszego kraju powoli stanowią coraz liczniejszą grupę. Jak można usłyszeć, motywacje do tego, by spróbować swoich sił poza krajem, jest co najmniej kilka. Polski rynek kapitałowy ma jednak swoje ograniczenia i dla osób, które chcą wypłynąć na szersze wody, rynki zagraniczne są kuszącą opcją. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w kontekście polskiego rynku od wielu lat mówi się o marazmie, co zresztą przekłada się też na liczbę miejsc pracy, których raczej ubywa aniżeli przybywa. Swoje oczywiście robią także pieniądze.

Finanse
MF zaoferuje obligacje za 10-20 mld zł na 2 przetargach sprzedaży w XI, możliwy 3. przetarg
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Finanse
Dyrektorom finansowym przybywa wyzwań, w tym tych związanych z ryzykiem
Finanse
Rekordowa liczba krótkich pozycji. Co to oznacza dla polskiej giełdy?
Finanse
Zagranica gra na spadki na GPW. Rekordowa liczba shortów i co z niej wynika
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Finanse
PFR stawia na wspieranie inwestycji, także ekspansji zagranicznej firm
Finanse
Cavatina Holding zdecydował o emisji obligacji serii P2024C o wartości nom. do 25 mln zł