Ważne zmiany regulacyjne dla instytucji finansowych i tych działających na rynku kapitałowym. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o obligacjach, ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, a także ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw.

Przede wszystkim pakiet zmian zakłada wprowadzenie do polskiego porządku prawnego zasad emisji obligacji kapitałowych, po które będą mogły sięgnąć banki, domy maklerskie, zakłady ubezpieczeń oraz zakłady reasekuracji (mają być one kierowane wyłącznie do inwestorów profesjonalnych, a ich wartość nominalna ma wynosić co najmniej 100 tys. euro). Temat ten był poruszany już kilka lat temu, ale prace nad nim skutecznie storpedowała też pandemia. Teraz jednak wraca on na tapetę.

Obligacje kapitałowe mają przede wszystkim przyczynić się do do zwiększenia bazy kapitałowej instytucji finansowych, a także, jak podkreśla ustawodawca, mogą mieć pozytywny wpływ na ich konkurencyjność i poziom stabilności finansowej. Wprowadzenie zasad emisji obligacji kapitałowych do prawa polskiego umożliwi także rozstrzyganie kwestii spornych między emitentami a nabywcami przed sądami w Polsce, a nie sądami innych państw członkowskich. Tym samym ma być wzmocniona ochrona polskich konsumentów. Przyjęte zmiany zakładają także możliwość podwyższenia kapitału zakładowego w drodze zamiany obligacji kapitałowych na akcje.

Wprowadzony zostanie zgodnie z przepisami Unii Europejskiej także instrument pokrycia niedoborów kapitałowych poprzez wsparcie dla instytucji, które wystąpią z wnioskiem do Skarbu Państwa o pomoc w osiągnięciu obowiązujących wymogów kapitałowych. Chodzi o czasowe objęcie przez Skarb Państwa akcji lub obligacji takich instytucji. Co ważne, zastosowanie takiego wsparcia będzie mieć charakter zapobiegawczy i czasowy oraz nakładać będzie na instytucję obowiązek realizacji planu mającego na celu zapobieżenie poważnym zaburzeniom w gospodarce. Zaproponowane zmiany mają wejść w życie 1 października.