Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.02.2025 22:24 Publikacja: 15.01.2023 21:00
Foto: Adobe Stock
Wśród wszystkich rodzajów kredytów najszybciej rosną pożyczki pozabankowe – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Tylko w listopadzie po taki produkt sięgnęło 316 tys. osób, czyli o 13 proc. więcej niż rok wcześniej, uzyskując niemal 840 mln zł, czyli 18 proc. więcej niż rok wcześniej.
Zarówno jeśli chodzi o liczbę, jak i wartość pożyczek pozabankowych udzielanych w każdym miesiącu 2022 r., mowa jest o dosyć wysokim rocznym wzroście. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku kredytów gotówkowych udzielanych przez banki, gdzie widać raczej stagnację czy nawet spadki rok do roku w ostatnich miesiącach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
BM ING BSK, tak jak i inni pośrednicy, zdecydowało o obniżeniu opłat na rynku ETF-ów. Czy popularność tych instrumentów wzrośnie?
Warszawska giełda w tym roku nie przestaje zaskakiwać swoją siłą. WIG po raz pierwszy w historii osiągnął 90 tys. pkt.
BIK spodziewa się stabilnego roku pod względem sprzedaży pożyczek mieszkaniowych – a poprzedni był jeszcze zasilany „Bezpiecznym kredytem”.
Andrzej Klesyk wrócił do PZU i już działa. Stanowisko stracił Jarosław Mastalerz, prezes PZU Życie, do rady nadzorczej tej spółki dołączyli Dariusz Filar i Waldemar Maj. Będzie przegląd strategii PZU, w tym polityki dywidendowej i planów sprzedaży Aliora do Pekao.
Największy bank w Polsce PKO BP chce, by na koniec tego roku nawet 90 proc. kredytów mieszkaniowych było dostępnych w pełni cyfrowym procesie. Podobne plany mają też inne banki.
Uczestnicy Europejskiego Forum Rynków Kapitałowych debatowali w gmachu warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, jak zapewnić rynkom szybszy rozwój.
Rada Polityki Pieniężnej znów nie zmieniła stóp. Zmiany stawki WIBOR 6M sugerują, że w najbliższych sześciu miesiącach również nie ulegną zmianie. Ale rynek kontraktów terminowych przewiduje spadek stóp o 0,75 pkt proc. w tym roku.
W ubiegłym roku Polacy zastrzegli w bankach aż 150,7 tys. utraconych dokumentów tożsamości. Statystycznie do bazy trafiało codziennie 413 dokumentów zastrzeżonych z powodu ich kradzieży lub zagubienia.
Klienci machnęli ręką na rządowy program dopłat do kredytów. Zaczynają powoli wracać do biur sprzedaży mieszkań. Deweloperzy przyciągają m.in. harmonogramami płatności.
W badaniu SII prawie 20 proc. inwestorów skarży się na brak poszanowania praw akcjonariuszy mniejszościowych.
Choć bankowcy przewidują ożywienie akcji kredytowej w tym roku i będą potrzebować kapitałów, ING BSK chce wypłacić wyższą, niż planowano, dywidendę z zysku za 2024 r. A mBank postanowił nie wypłacać jej wcale, a za to ogłasza koniec sagi frankowej już w tym roku.
Wzmocnienie konkurencyjności polskich firm, tania i zielona energia, obniżenie kosztów prowadzenia działalności, mądra polityka migracyjna, plan dla budownictwa, stabilne przepisy, wicepremier ds. gospodarczych – to czubek piramidy oczekiwań biznesu wobec rządu.
Członkowie RPP wyczekują momentu, gdy będą mogli obniżać stopy procentowe. Nacisk jest bardzo silny, m.in. ze strony rządu, kredytobiorców i deweloperów. Ale obecnie nie ma ku obniżce żadnych przesłanek – powiedział prezes NBP Adam Glapiński.
Bank Anglii obciął główną stopę procentową o 25 pb., do poziomu 4,5 proc. Ta decyzja była zgodna z prognozami analityków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas