Autorzy raportu przekonują, że powstanie OFE wywarło pozytywny wpływ na rozwój rynku kapitałowego w Polsce i odegrało ważną rolę w historii krajowej GPW. Wśród korzyści z ich działania wymieniają aktywne uczestnictwo w prywatyzacji spółek Skarbu Państwa i pozytywny wpływ na ceny uzyskiwane ze sprzedaży spółek, a zatem i na przychody budżetu państwa. Dodają do tego istotną rolę otwartych funduszy inwestycyjnych w obejmowaniu nowych emisji na GPW, prowadzącą do zajęcia znaczącego udziału w kapitalizacji giełdowych spółek (od 2013 r. utrzymującego się na poziomie ok. 20 proc.), a także wieloletnią perspektywę inwestycyjną OFE, wpisującą się w strategię przedsiębiorstw szukających długoterminowego finansowania i funkcję funduszy jako alternatywnego źródła kapitału względem kredytów bankowych. Ich zasługą jest też podniesienie poziomu ładu korporacyjnego do międzynarodowych standardów w spółkach, w których otwarte fundusze inwestycyjne zostały znaczącym inwestorem.
– OFE pozostają istotnym filarem oszczędności emerytalnych Polaków, choć ich obecny kształt jest niespotykany na skalę światową. Nigdzie bowiem akcje nie stanowią tak dużego odsetka portfeli przy jednoczesnym ograniczeniu możliwości inwestowania w papiery dłużne – oceniają autorzy raportu.
W raporcie przedstawiają propozycję zmian, które mogłyby poprawić pozycję, funkcjonowanie i wyniki otwartych funduszy emerytalnych.
Zmiany suwaka
„Mechanizm suwaka bezpieczeństwa wprowadzono w październiku 2014 r., a jego istnienie powoduje, że ostatecznie wszystkie składki emerytalne trafiają do ZUS, czyniąc z filaru kapitałowego tylko chwilowy „wycinek” w historii gromadzenia kapitału przez ubezpieczonego na jesień życia” – czytamy w raporcie.
Jego autorzy tłumaczą działanie suwaka. Wedle obowiązujących dziś przepisów ZUS zaprzestaje odprowadzania składek na rachunek członka OFE, gdy ten ukończy wiek niższy o dziesięć lat od wieku emerytalnego. Od tego momentu OFE systematycznie przekazuje środki zgromadzone na rachunku członka na fundusz emerytalny FUS. Każdego miesiąca umorzeniu podlega liczba jednostek rozrachunkowych, która stanowi iloraz całkowitej liczby jednostek rozrachunkowych na rachunku członka i liczby miesięcy pozostających do osiągnięcia wieku emerytalnego. W momencie osiągnięcia wieku emerytalnego na rachunku w OFE nie zostają żadne środki, a członkostwo ustaje.