UE w Krakowie jedynym akademickim ośrodkiem w drodze po licencje

Chcesz zostać doradcą inwestycyjnym? Wcale nie musisz przechodzić przez cykl egzaminacyjny Komisji Nadzoru Finansowego. Wystarczy, że ukończysz odpowiednie studia. Oferta jest jednak mocno ograniczona.

Publikacja: 19.09.2022 05:00

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie dostarczył rynkowi już 50 doradców inwestycyjnych.

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie dostarczył rynkowi już 50 doradców inwestycyjnych.

Foto: Fot. P. Guzik

Lada moment rozpocznie się kolejny rok akademicki. Zgodnie z obowiązującymi już od kilku lat przepisami wybranie odpowiednich studiów może być także przepustką do kariery na rynku kapitałowym. Nie chodzi tylko o samą zdobytą wiedzę, ale też o fakt, że dzięki odpowiedniemu kierunkowi studiów można uzyskać licencję maklera papierów wartościowych lub doradcy inwestycyjnego bez konieczności zdawania egzaminu organizowanego przez KNF. Tyle teoria. W praktyce oferta dla osób zainteresowanych takimi studiami jest bardzo ograniczona.

Rynkowy rodzynek

Jak się bowiem okazuje, tylko jedna uczelnia ma podpisaną umowę z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącą prowadzenia studiów, które uprawniają do wpisu na listę doradców inwestycyjnych lub maklerów papierów wartościowych. Chodzi o Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Ukończenie studiów stacjonarnych drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim na kierunku rynki finansowe daje absolwentom tej uczelni licencję doradcy inwestycyjnego bez konieczności zdawania egzaminu.

– Studia od samego początku cieszą się dużym i stabilnym zainteresowaniem studentów, nie tylko z Krakowa, ale z całej Polski – zwykle na pierwszy rok przyjmowanych jest około 30 osób, które zdały egzamin wstępny – informuje Paweł Kozakiewicz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. – Kierunek ma nie tylko rację bytu, ale jest niezmiernie potrzebny dla efektywnego funkcjonowania rynku funduszy inwestycyjnych czy emerytalnych w Polsce. Absolwenci naszego kierunku bardzo szybko znajdują zatrudnienie w TFI, niektórzy z nich już zarządzają funduszami, co potwierdza, że mają odpowiednie kwalifikacje i są potrzebni na rynku. Fakt ten znajduje też potwierdzenie w opiniach osób zarządzających TFI, z którymi mamy kontakt – dodaje Kozakiewicz. Pierwsza edycja studiów ruszyła w roku akademickim 2017/2018. Do tej pory UEK dostarczył rynkowi 50 doradców inwestycyjnych.

Trudny temat

Czy jest szansa, że inne uczelnie również zrobią ukłon w stronę przyszłych maklerów i doradców inwestycyjnych i wprowadzą do swojej oferty edukacyjnej odpowiedni program studiów? Nawet jeśli tak, to nie stanie się to już w najbliższym roku akademickim. W dalszej przyszłości nie można tego wykluczyć.

– Odnotowaliśmy pewne zainteresowanie innych uczelni w tej sprawie. Warunki takiej współpracy (co pokazuje dostępna na stronach internetowych umowa z UEK) są jednak dość wymagające i nie są łatwe do spełnienia. Prowadzenie takiego kierunku wymaga od uczelni odpowiedniej kadry wykładowców, posiadania w swojej ofercie wielu wyspecjalizowanych, obowiązkowych przedmiotów, restrykcyjnych zasad odnośnie do prowadzonych zajęć oraz ich zaliczania – mówi Jacek Barszczewski z UKNF.

Oczywiście pozostaje także tradycyjna ścieżka zdobywania licencji maklera papierów wartościowych czy też doradcy inwestycyjnego. Mowa naturalnie o egzaminie organizowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego, która też wróciła do normalnego cyklu egzaminacyjnego. Najbliższy test na maklera papierów wartościowych (drugi w tym roku) zaplanowany jest na 9 października. Z kolei w niedzielę odbył się II etap egzaminu na doradcę inwestycyjnego. III etap zaplanowano zaś na 18 grudnia.

Finanse
System WATS zapewni rynkowi emocje w nowym roku
Finanse
Hossa nie ma większych przeszkód, ale będzie kapryśna
Finanse
W poniedziałek jest ostatnia „podatkowa“ sesja na giełdzie. Jak ją wykorzystać?
Finanse
Na rynku kredytów mieszkaniowych stabilnie i drogo. Padł nowy rekord
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Finanse
Raport Hindenburga. Czy będzie zarzut manipulacji kursem akcji?
Finanse
Nowe ETF – y, kontrakty terminowe, GlobalConnect, nowe spółki. Jak GPW chce rozruszać rynek?