Nowe możliwości izby rozliczeniowej KDPW_CCP

Izba rozliczeniowa KDPW_CCP rozpoczyna rozliczenia transakcji warunkowych (repo) zawartych na platformie Treasury BondSpot.

Publikacja: 25.04.2022 12:03

Maciej Trybuchowski

Maciej Trybuchowski

Foto: parkiet.com

Tym samym zrealizowany został jeden z punktów Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Wspólnie z BondSpot i uczestnikami rynku izba wypracowała model rozliczeń transakcji repo TBSP w KDPW_CCP z rozrachunkiem w KDPW, model zarządzania ryzykiem, model raportowania transakcji repo do repozytorium transakcji (SFTR) oraz zasady wymiany komunikatów postrozliczeniowych. Rozszerzona działalność KDPW_CCP będzie polegała na rozliczaniu transakcji warunkowych repo zawieranych w obrocie zorganizowanym (alternatywny system obrotu TBSP). Izba rozliczeniowa będzie przyjmowała do rozliczeń klasyczne transakcje repo, których przedmiotem są skarbowe papiery wartościowe (SPW) rejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych, z wyłączeniem obligacji indeksowanych.

Do rozliczeń transakcji repo będą miały zastosowanie zintegrowane procesy stosowane przez CCP, obejmujące nowację, rozliczenie, monitoring ekspozycji, zarządzanie ryzykiem, obsługę rozrachunku. KDPW_CCP poprzez zastosowane mechanizmy i zgromadzone środki gwarantuje rozliczenie transakcji, których jest stroną od momentu przyjęcia ich do systemu rozliczeń KDPW_CCP.

Czytaj więcej

Prezes KDPW: aktywnie wspieramy rozwój rynku kapitałowego

- Uruchomienie centralnych rozliczeń transakcji repo zwiększa ich bezpieczeństwo i zbliża polski rynek kapitałowy do najlepiej rozwiniętych rynków na świecie pod względem infrastruktury. Liczę, że nowe rozwiązanie zachęci instytucje finansowe do udziału w rynku repo, co umożliwi w przyszłości tworzenie wskaźników stopy procentowej na podstawie zawieranych na nim transakcji. Dziękuję KDPW_CCP za kolejny milowy krok w realizacji Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego – podkreśla Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.

- Rozliczanie transakcji repo jest kolejnym krokiem w kierunku rozwoju usług izby rozliczeniowej KDPW_CCP. Dla uczestników tego rynku znacząco poprawi się bezpieczeństwo rozliczeń, wpływając pozytywnie na płynność rynku. Rozliczanie transakcji poprzez izbę rozliczeniową zapewnia pełną anonimowość transakcji na tym rynku i pozwala w sposób istotny zmitygować ryzyko rozliczeń transakcji, a także wyeliminować problem limitów na ryzyko kontrpartnera – wskazuje z kolei Maciej Trybuchowski, prezes KDPW i KDPW_CCP

- W 2020 r. wspólnie z KDPW_CCP pracowaliśmy nad wdrożeniem oraz z sukcesem wdrożyliśmy mechanizm zabezpieczania rozliczeń transakcji w oparciu o usługę centralnego kontrpartnera na rynku kasowym TBSP. W 2021 r. wspólnie z izbą rozliczeniową kontynuowaliśmy prace nad uruchomieniem analogicznych rozwiązań w zakresie rozliczania transakcji na rynku REPO (w zakresie transakcji repo klasyczne). Celem projektu jest zapewnienie modelu rozliczeń spełniającego standardy stosowane na większości rozwiniętych rynków elektronicznych oraz aktywizacja i standaryzacja transakcji repo – dodaje Mariusz Bieńkowski, prezes BondSpot.

Finanse
MF zaoferuje obligacje za 10-20 mld zł na 2 przetargach sprzedaży w XI, możliwy 3. przetarg
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Finanse
Dyrektorom finansowym przybywa wyzwań, w tym tych związanych z ryzykiem
Finanse
Rekordowa liczba krótkich pozycji. Co to oznacza dla polskiej giełdy?
Finanse
Zagranica gra na spadki na GPW. Rekordowa liczba shortów i co z niej wynika
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Finanse
PFR stawia na wspieranie inwestycji, także ekspansji zagranicznej firm
Finanse
Cavatina Holding zdecydował o emisji obligacji serii P2024C o wartości nom. do 25 mln zł