Nowe możliwości izby rozliczeniowej KDPW_CCP

Izba rozliczeniowa KDPW_CCP rozpoczyna rozliczenia transakcji warunkowych (repo) zawartych na platformie Treasury BondSpot.

Publikacja: 25.04.2022 12:03

Maciej Trybuchowski

Maciej Trybuchowski

Foto: parkiet.com

Tym samym zrealizowany został jeden z punktów Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Wspólnie z BondSpot i uczestnikami rynku izba wypracowała model rozliczeń transakcji repo TBSP w KDPW_CCP z rozrachunkiem w KDPW, model zarządzania ryzykiem, model raportowania transakcji repo do repozytorium transakcji (SFTR) oraz zasady wymiany komunikatów postrozliczeniowych. Rozszerzona działalność KDPW_CCP będzie polegała na rozliczaniu transakcji warunkowych repo zawieranych w obrocie zorganizowanym (alternatywny system obrotu TBSP). Izba rozliczeniowa będzie przyjmowała do rozliczeń klasyczne transakcje repo, których przedmiotem są skarbowe papiery wartościowe (SPW) rejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych, z wyłączeniem obligacji indeksowanych.

Do rozliczeń transakcji repo będą miały zastosowanie zintegrowane procesy stosowane przez CCP, obejmujące nowację, rozliczenie, monitoring ekspozycji, zarządzanie ryzykiem, obsługę rozrachunku. KDPW_CCP poprzez zastosowane mechanizmy i zgromadzone środki gwarantuje rozliczenie transakcji, których jest stroną od momentu przyjęcia ich do systemu rozliczeń KDPW_CCP.

Czytaj więcej

Prezes KDPW: aktywnie wspieramy rozwój rynku kapitałowego

- Uruchomienie centralnych rozliczeń transakcji repo zwiększa ich bezpieczeństwo i zbliża polski rynek kapitałowy do najlepiej rozwiniętych rynków na świecie pod względem infrastruktury. Liczę, że nowe rozwiązanie zachęci instytucje finansowe do udziału w rynku repo, co umożliwi w przyszłości tworzenie wskaźników stopy procentowej na podstawie zawieranych na nim transakcji. Dziękuję KDPW_CCP za kolejny milowy krok w realizacji Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego – podkreśla Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.

- Rozliczanie transakcji repo jest kolejnym krokiem w kierunku rozwoju usług izby rozliczeniowej KDPW_CCP. Dla uczestników tego rynku znacząco poprawi się bezpieczeństwo rozliczeń, wpływając pozytywnie na płynność rynku. Rozliczanie transakcji poprzez izbę rozliczeniową zapewnia pełną anonimowość transakcji na tym rynku i pozwala w sposób istotny zmitygować ryzyko rozliczeń transakcji, a także wyeliminować problem limitów na ryzyko kontrpartnera – wskazuje z kolei Maciej Trybuchowski, prezes KDPW i KDPW_CCP

- W 2020 r. wspólnie z KDPW_CCP pracowaliśmy nad wdrożeniem oraz z sukcesem wdrożyliśmy mechanizm zabezpieczania rozliczeń transakcji w oparciu o usługę centralnego kontrpartnera na rynku kasowym TBSP. W 2021 r. wspólnie z izbą rozliczeniową kontynuowaliśmy prace nad uruchomieniem analogicznych rozwiązań w zakresie rozliczania transakcji na rynku REPO (w zakresie transakcji repo klasyczne). Celem projektu jest zapewnienie modelu rozliczeń spełniającego standardy stosowane na większości rozwiniętych rynków elektronicznych oraz aktywizacja i standaryzacja transakcji repo – dodaje Mariusz Bieńkowski, prezes BondSpot.

Finanse
Solidne wyniki PZU mimo powodzi
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Finanse
Europa chce szybciej rozliczać transakcje giełdowe
Finanse
„Parkiet” prezentuje nową ofertę prenumeraty. Wyjątkowa propozycja dla inwestorów
Finanse
Giełda stawia na długodystansowców
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Finanse
Jakie kredyty hipoteczne preferują Polacy? Przeważa jedna opcja
Finanse
GPW: strategia, ETF-y i kontrola kosztów