Rynek kapitałowy i działające na nim firmy przeżywają długo wyczekiwaną hossę. Czy widać ją również w grupie KDPW? Jaki był dla was 2021 rok?
Rok 2021 był trudny z uwagi na trwającą wciąż pandemię. Patrząc jednak obiektywnie na to, co działo się na rynku kapitałowym, można stwierdzić, że był to rok bardzo dobry. Wysokie obroty na rynku, liczne nowe spółki, rosnąca kapitalizacja i główne indeksy spowodowały, że przybyło nowych inwestorów indywidualnych. Według danych, które KDPW otrzymuje z banków oraz domów i biur maklerskich, na koniec 2021 r. liczba rachunków maklerskich wyniosła 1,373 mln. To o około 40 tys. więcej niż na koniec 2020 r. i aż o ponad 100 tys. więcej wobec danych z końca 2019 r. Dla grupy KDPW był to również udany rok. Osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki finansowe, którymi podzieliliśmy się także z naszymi uczestnikami, wprowadzając liczne czasowe obniżki opłat. Objęły one wszystkie grupy klientów.
KDPW to liczne projekty rozwojowe, a także działania mające wspierać rynek kapitałowy. Co dokładnie udało się zrobić w ubiegłym roku?
Udało nam się zrealizować wszystkie zamierzone cele, a dzięki wprowadzeniu nowych rozwiązań i usług – mamy nadzieję – podnieśliśmy jakość całego polskiego rynku kapitałowego. Każdego roku paleta usług oferowanych przez grupę KDPW jest coraz szersza. Tak było i w 2021 r. Miesiąc przed wprowadzeniem obowiązku powszechnej dematerializacji akcji, czyli na początku lutego 2021 r., KDPW uruchomił aplikację do automatycznego nadawania papierom wartościowym kodów ISIN (wraz z kodami CFI i FISN), która usprawniła proces dematerializacji. Wychodząc naprzeciw potrzebom zarządów i rad nadzorczych w zakresie organizowania i obsługi posiedzeń oraz głosowań w trybie zdalnym, od kwietnia w ofercie KDPW pojawiła się usługa eVoting-board. Bazuje ona na wcześniejszych doświadczeniach związanych z obsługą walnych zgromadzeń z opcją głosowania w modelu zdalnym. Jednocześnie KDPW doskonalił kompetencje w obszarze technologii blockchain, finalizując prace nad środowiskiem sandbox. 3 lutego 2021 r. uruchomiona została pierwsza faza portalu danych grupy KDPW, dostępnego pod adresem data.kdpw.pl. Przez cały ubiegły rok doskonaliliśmy ten produkt i nadal pracujemy nad poszerzeniem oferty dostępnych danych i raportów. Wprowadzona w 2020 r. aplikacja Identyfikacja akcjonariuszy w maju 2021 r. została wzbogacona o nowe funkcjonalności związane z identyfikacją akcjonariuszy spółek niepublicznych. W maju z kolei uruchomiona została nowa aplikacja dla usługi ARM oraz dokonaliśmy znaczących zmian w systemie rozrachunku w związku z wprowadzaniem zapisów europejskiego rozporządzenia CSDR.
Jakie są cele na 2022 r.?