Wszyscy musimy zadbać o rynek

Uczestnicy debaty „Parkietu" niemal jednym głosem mówili, że aby móc dalej rozwijać rynek, potrzebne są większe zaufanie, edukacja, przewidywalność, silny krajowy kapitał i atrakcyjna oferta.

Publikacja: 31.03.2017 06:03

Od lewej: Iwona Sroka, prezes KDPW, Mirosław Kachniewski, prezes SEG, Małgorzata Rusewicz, prezes IG

Od lewej: Iwona Sroka, prezes KDPW, Mirosław Kachniewski, prezes SEG, Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE, Jarosław Grzywiński, p.o. prezesa GPW, Anna Krajewska, prezes NBS Communications, oraz Waldemar Markiewicz, prezes IDM.

Foto: Archiwum

Czy zgadzają się państwo z tezą, że najgorsze rynek kapitałowy w Polsce ma już za sobą?

Jarosław Grzywiński (J.G.): W czerwcu 2016 r. podczas konferencji Wall Street Wiesław Rozłucki powiedział, że nigdy nie spodziewał się, że giełda będzie „niechcianym dzieckiem polskiej transformacji". Specyficzna maniera mówienia źle o rynku kapitałowym tak naprawdę ukształtowała się przy pierwszych zmianach w OFE w połowie 2013 r. To było bardzo niekorzystne dla całej gospodarki. Szczęśliwie wydaje się obecnie, że ten trend bezpowrotnie mija. Nieuprawnione wydaje się stawianie hurraoptymistycznych tez, że wszystko co najgorsze jest za nami. Jesteśmy w trendzie wzrostowym, ale dopiero na jego początku. W styczniu 2017 r. miałem okazję uczestniczyć w corocznym Azjatyckim Kongresie Finansowym w Hongkongu. Przedstawiciele polskiego rynku kapitałowego, znając sytuację związaną m.in. z OFE, próbowali tłumaczyć inwestorom z Azji nasze lokalne problemy. Analitycy i inwestorzy azjatyccy nie postrzegali naszych problemów jako barier ich zainteresowania naszym rynkiem kapitałowym. Obecnie, w trakcie spotkań w Nowym Jorku, Londynie czy w Azji, bardzo dobrze odbierany jest przez inwestorów plan odpowiedzialnego rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego. NewConnect za granicą jest o wiele lepiej postrzegany niż w Polsce i często stawiany za wzór, swoisty benchmark dla tego typu rynków na całym świecie. Wiele czynników świadczy o tym, że polska giełda znajduje się teraz w naprawdę dobrym momencie. Jest to idealny moment na dalszy rozwój całego rynku kapitałowego. Uważam, że giełda jako fundamentalna instytucja rynku kapitałowego powinna mieć jasno określoną misję. Oczywiście GPW jako spółka publiczna powinna jednocześnie generować zyski i dbać o interes akcjonariuszy. Ten kryzys zaufania do rynku kapitałowego, z którym mieliśmy w ostatnich latach do czynienia, wynikał częściowo z tego, że zapomnieliśmy o wyjątkowej roli giełdy – miejsca, które ma integrować cały rynek. Każda spółka publiczna notowana na warszawskiej giełdzie powinna być wzorem dobrych praktyk. Trzeba wspólnie zjednoczyć rynek kapitałowy i budować wartość tego rynku. Postuluję wspólną i trwałą budowę kapitału społecznego wśród polskich przedsiębiorców oraz zaufania przez wszystkich uczestników rynku finansowego w oparciu o etykę biznesu.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Finanse
Handel na GPW kwitnie, ale polskim brokerom wyzwań nie brakuje
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Finanse
Co trzeci Polak ocenia swoją wiedzę ekonomiczną jako małą
Finanse
Polacy rzadko przenoszą się z banku do banku, choć gonią za promocjami
Finanse
Skarbiec Holding przejął Noble Securities
Finanse
Giełda zaniepokojona wypowiedzią premiera
Finanse
Misja, wizja, halucynacja – dlaczego trzeba mierzyć siły na zamiary?